Ära müü oma hinge!

kaerauad
kaerauad
Kas Sa müüksid vabatahtlikult oma toodet või teenust ühele monopoolsele ostjale? Teeksid selleks veel lepingu ja seoksid ennast pikaajaliselt? Teades sealjuures, et tegelikult Sulle varsti enam tema pakutud tingimused ei sobi.

Ei tundu arukas, eks ole?

Ometigi teeb suur hulk inimesi seda iga päev - müüb oma oskuseid ja kogemusi ühele tööandjale.

Miks?

Turvalisem? Ei ole - viimased aastad on seda selgelt näidanud. Ja seda kas Sinu olemine on turvaline või mitte otsustab keegi teine - tavaliselt Sinu ülemus või ülemuse ülemus.

Stabiilsed sissetulekud? Jah kui töö on alles. Aga tavaliselt tähendab see ka seda, et ülemine piir on stabiilselt madal. Kui "paned sisse" rohkem töötunde, siis sissetulek ei suurene. Miks siis teha rohkem töötunde? Miks siis olla vähem koos oma perega või tegeleda vähem oma hobidega? Selleks, et korporatiivmaailm väärtustab seda ja see annab Sulle võimaluse saada tulevikus palgakõrgendust? Vabandust, aga see on veel hullem kui oma maad klaashelmeste eest müüv indiaanlane - see on oma elu müümine selle eest, et võib olla tulevikus saad klaashelmeid...

Karjäärivõimalused? Oleme ausad - enamustel on need kehvemapoolsed, sest Sinust kõrgemal olevad juhid ei kavatse niipea veel pensionile minna. Oleneb muidugi, mida karjääriks pidada. Enamuse jaoks tähendab see täna kõvasti töö tegemist selleks, et võib olla tulevikus edutakse. Jällegi klaashelmeste näide.

Ei taha ennast igapäev "müüa"? See on arvestatav põhjus ainult sel juhul kui Sinu pakutav ei ole konkurentsivõimeline. Teisisõnu - põhjus ei ole sel juhul soovimatuses müüa, vaid konkurentsivõimes. Ja see on hoopis teine asi.

Müügi ABC ütleb, et head hinda saad küsida, siis kui Sinu pakutavast on huvitatud mitu osapoolt. Tekita ostjate seas konkurents ja hakka ise enda peremeheks! Jaanus Nõgisto  ei müü oma hinge mitte kellelegi, ära Sina ka müü!