Kommenteeri

...see oleks ju sama kui Ford loobuks autodest


“...see oleks ju sama kui Ford loobuks autodest,” ütles Inteli juht Gordon Moore kui arutluse all oli ettepanek loobuda kahjumlikust arvutimälude tootmisest ning keskenduda protsessoritele.

Tema emotsiooni aluseks oli asjaolu, et just mälutootjana Intel alustas ja sai edukaks.

Selline eilsest eduloost kinni hoidmine on aga üks paljudest mõtlemisvigadest, mille otsa ikka komistame - status-quo´st kinni hoidmine. Loe rohkem selle kohta siit.

Ometigi Intel selle loobumisotsuse tegi. Selle taga oli teine tippjuht Andy Grove, kes veenis Moore lihtsa nipiga - ta küsis, et kui nemad juhtidena peaks kinga saama, siis mida Gordoni arvates uus juhtkond kasumlikkuse parandamiseks esimese asjana ette võtaks? "Loobuks mälude tootmisest," vastas Moore. Seejärel soovitas Groove, et nad läheksid ruumist välja ja tuleksid "uute juhtidena" tagasi ja teeksid vajalikud otsused.

Tegidki.

Point? Teinekord on raske otsus lihtsam ja lahenduse selgem kui saad vaadata olukorda kolmanda isiku silmadega. Kasvõi korraks uksest välja minnes ja sisse tulles.

Just selle vana loo võtsime üheks sisendiks kui EASi kasvuettevõtjate päeva planeerisime. Tegime osalejatele kaks töölehte (saad need alla laadida siit): "Mida mina teeks?" ja "Mida tema teeks?". Kasuta neid nii:

  • Kuulates või lugedes mõne ettevõtja kogemust kuula esmalt ära probleemi püstitus ning võta ette tööleht "Mida mina teeks". Arutage oma tiimiga kuidas teie seda olukorda lahendaks. Seejärel kuulake tegelikku lahendust ning võrrelge lahendusi, proovige aru saada enda ja kaasuse omaniku mõtteviiside erinevusest.

  • Võtke ette teine tööleht, defineerige enda organisatsioonis lahendamist vajav probleem. Seejärel arutage, et kuidas selle kuulatud ettevõtte juht teie probleemi lahendaks kui ta oleks homsest teie firma juht.


Selle väikese mõtteharjutuse iva on sama, mida kasutasid Inteli mehed - raputada ennast lahti emotsionaalsetest sidemetest, mis takistavad olukorda objektiivselt hinnata ja selle pealt otsustada.

Foto: EAS

Lisa kommentaar

Email again: