Kommenteeri

Kuidas esmapilgul nõmedatest ideedest kasu saada?

Winston Churchill sattus kord ühel teepeol kõrvuti istuma oma suurima poliitilise oponendiga. Leedi, olles Churchillist mitte just vaimustuses, ütles: "kui ma oleksin teiega abielus, siis ma mürgitaks teie tee". "Kui ma oleksin teiega abielus, siis ma jooksin selle tee ära," vastas Churchill.

Ungari päritolu sotsioloog ja filosoof Arthur Koestler oli üks esimesi, kes eelmise sajandi kuuekümnendail väitis, et loovuse protsess on sama kui see protsess, mis paneb meid naerma. See viis kuidas Churchill reageeris suhteliselt sapisele märkusele ei olnud just ootuspärane - nali ongi tavaliselt lugu, mis alguses hargneb mööda ootuspärast rada, meelitab meid kaasa mõtlema ja siis ristub lugu teistsuguse kontseptsiooniga ja see ootamatu lahendus panebki meid naerma.


Sellisel moel mõtlemine - erinevate kontseptsioonide kombineerimine - nõuab aga pingutust. Pingutamiseks on vaja tahet. Kuidas seda tahet, mis ma usun on igas inimeses olemas, ergutada ja elus hoida?


On vana tõde, et kui tahad, et sinu meeskond pilluks loovaid ideid, siis loo organisatsioonikultuur, mis seda toetab - hoolitse, et oleks aega nalja visata, õppida ja mõelda ning vaata, et meeskonnad ei stagneeruks - sega aeg-ajalt meeskondi omavahel, erguta, motiveeri, torgi. Sama vana (või veel vanem) on teadmine, et uusi ideid ei maksa kohe kritiseerida.


Aga kuidas sellisel juhul pakutud ideedest kasulik välja võtta ka siis kui need ideed tunduvad alguses jaburad? On ju oluliselt lihtsam plaksutada käsi suurepärase idee peale, kui öelda, et töötaja lemmikidee ei vii probleemi lahendust edasi. Ei pea just mõttehiiglane olema taipamaks, et mida rohkem aega ja energiat inimene mõtlemisele on pannud, seda raskemini ta negatiivset tagasisidet vastu võtab ja seda demotiveerivam see tema jaoks on.


Paar lihtsat nõuannet. Kui sulle tundub, et pakutud on idee, mis edasi ei vii, siis kõige praktilisem viis oma arvamust kontrollida on paluda idee autoril oma ideed veidi avada: „kuidas see aitab meie probleemi lahendamisele kaasa?". Usu mind - sinu veendumus idee arulagedusest võib muutuda - vastus võib anda täiesti uue maailmanägemuse!


Kui aga mõte jätkuvalt ei meeldi, kiida vähemalt soovi kaasa mõelda ja suuna mõtlemist sinna, kus sa tulemust näha tahad. Näiteks olemasoleva brändi raamidesse, firma kultuurist lähtuvaks, ökoloogilisemaks, eelarvesse mahtuvaks.


Oluline on mitte kritiseerida, vaid suunata ning hoida ideedetulva avatuna.


Hädavajalik on pärast ka tagasisidet anda – kiita nii sobivate lahenduste eest, kui ka anda teada mittesobivatest ja põhjendada, miks lahendus ei sobi. Ja muidugi on oluline need viimased ideed süstematiseerida ja arhiveerida - need võivad edaspidi mingite tingimuste muutumisel väga asjalikeks osutuda.


Kui jätad töötajatesse tunde, et neid võetakse kuulda, siis saad järgmine kord rohkem ideid. Kui aga tapad alustuseks nende usu, siis sureb ka loovus ja siis pole sul enam hane, kes kuldmune muneda võiks :-).


Lisa kommentaar

Email again: