Mida teha Lõuna-Eestis? Ehk millised on lahedad kohad Lõuna-Eestis?

Maanteemuuseum, Treski, Taevaskoja, Võhandu Maraton ja teised Lõuna-Eesti vaatamisväärsused 

Selle postituse kirjutamise ajend oli lihtne - meeskonnad, kes tulevad Loovusaita ajurünnakule või kaugtööd tegema, uurivad sageli millised on lahedad kohad Lõuna-Eestis ning mida  huvitavat Lõuna-Eestis teha saab?

Maanteemuuseum, Taevaskoja, Võhandu maraton ja kanuumatkad on paljudele tuttavad ja eks sageli külastavad neid ka meie külalised, aga mida veel teha?

Postituse lõpust leiad ka Google Mapsi kaardi, kuhu ongi märgitud kõik postituses nimetatud lahedad Lõuna-Eesti kohad.

Panimegi siia kirja need Lõuna-Eesti söögikohad, vaatamisväärsused ja vabaajategevused, mida me oleme iga kell valmis soovitama.

Eraldi sektsioonina paneme siia postituse lõppu viited nendele populaarsematele tegevustele, mida meie külalised on meeskonnaürituste ajal meie pakettide raames enim väärtustanud.

Lõuna-Eestis asub Kupland - kaugtöö jaoks disainitud maa

Kupland - kaugtöö jaoks loodud maa Kagu-Eestis
Alustan algusest. 2020 aastal käivitatud Kupland on kolme Kagu-Eesti maakonna - Võrumaa, Põlvamaa ja Valgamaa - ühine algatus, et kujundada piirkond kaugtööparadiisiks. See on nii üksikisikutele kui meeskondadele sobivaid töötingimusi pakkuvate teenusepakkujate võrgustik.

Kaks unikaalset Eesti vaatamisväärsust, mida leiad juba teel Kuplandi - Andre Farm ja Kavastu parv

Alustame siis lahedate Lõuna-Eesti kohtade tutvustamist - kaks peatuspunkti, mida me alati soovitame, läbid neid siia tulles või lahkudes, on Andre Farm ja Kavastu parv. 

Kuplandi külastades lihtsalt ei tohi :-) vahele jätta Tartu-Põlva maantee ääres asuva Eesti parima juustutootja Andre Farmi poodi. See on uskumatult äge lugu sellest kuidas perefirma tegi imelise arengu piimafarmist juustutootjaks, kes on tänaseks korjanud ridamisi auhindu rahvusvahelistelt konkurssidelt.

Kohapeal saad osta nii nende juustusid kui ka muid väiketootjate toidukaupu. Kohapeal on parem valik kui supermarketis.

Andre Farn

Foto: Andre Farm

Teine hiiglama vahva atraktsioon jääb küll suurest maanteest kõrvale, aga seda huvitavam see on. Kavastu parv on 1899. a kohaliku mõisniku käsul Emajõe ületamise lihtsustamiseks käima pandud parv, mis täna veab ka autosid. Selle vaatamisväärsuse erilisus peitub sellest, et parvel puudub mootor ja üle jõe saab ainult toore füüsilise inimjõu abil. Õnneks ei pea ise väntama :-).

Kui sealtkaudu Kuplandist lahkud, siis soovitame kindlasti külastada Sibulateed - mis seob tervikuks kokku Peipsiveere kaks rahvust ja kolm kultuuri.

Kavastu parv - unikaalne Lõuna-Eesti vaatamisväärsus

Foto: Loovusait

Mida teha Lõuna-Eestis ja Kuplandis tööst vabal ajal?

Nagu eespool öeldud soovitame ainult neid Lõuna-Eesti vaatamisväärsusi ja elamusi, millesse ise usume. Teine lähtekoht on see, et kõik allolevad kaugused on esitatud mõõdetuna meie ajurünnakustuudiost :-) ja esitatud sihtkohta jõudmise ajana.

Loovusaida asukoht

Võru, Haanja ja Rõuge piirkonna vaatamisväärsused ja elamused - suurepärased kohvikud, Filmi Vargamäe ja Hinni kanjon

Öeldakse, et hea toit on see, mille pärast inimesed on valmis kaugele sõitma - alustame siis söögikohtadest :-).

Kui Võru ja Rõuge poole liikuda, siis meie lemmikud söögikohad on Võrus asuv Pizza Olive - legendaarne Postitee ääres alustanud häid kiviahju pizzasid küpsetav perefirma, mis nüüd asub Võru keskväljaku ääres (kaugus 26 minutit meie juurest).

Kui eelistad Aparaaditehase sarnast miljööd ja väga head sööki, siis sobib Sulle Stedingu kohvik - saab hästi süüa ja kultuuriprogrammi nautida. Suur valik häid igasuguseid "vabasid" küpsetisi on neil ka alati pakkuda (27 minutit).

Kui natuke pikemat sõitu teha, siis Suur Muna (Linnar Viigi eestvedamisel toimiv perekohvik Suure Munamäe jalamil) on väga vahva koht - hea söök, mõnus töökeskkond (ka Kuplandi liige) ja unikaalsed discovetsud :-) (39 minutit). 

Kui kõht on täis, aga midagi head söögipoolist, näiteks suitsuliha, tahaks kaasa osta, siis on parim koht seal lähedal asuv Mooska talu, kus perenaine tutvustab suitsusauna kombeid (võimalik ka suitsusauna minna) ja pakub ehedat suitsusaunas suitsutatud sinki.

Edasi liikudes on jalutamiseks üks vahva koht Rõuge ürgorg, kus muide on vaatetornile selline vidin külge mõeldud, et kui Rõuges sünnib poiss, siis tornis põleb sinine tuli ja kui tüdruk, siis punane (41 minutit).

Teine vahva jalutamise koht on Hinni kanjon Haanja looduspargis - Suure Kanjoni mini-mikro-ugri-mugri versioon :-) (40 minutit).

Kui veel veidi edasi sõita, siis võib minna vaatama kohta, kus Tõde ja õigus filmiti - Filmi Vargamäe (1h 3min).

Filmi Vargamäe - Lõuna-Eesti vaatamisväärsus
Foto: Loovusait

Põlva, Postitee ja Otepää piirkonna vaatamisväärsused - legendaarne Tillu kohvik, Viinavabrik ning Mooste mõis

Kui jälle söögist alustada, siis meie hea koostööpartner, legendaarne Põlva kohvik Tillu on esimene soovitus (9 minutit) koos oma kringli suuruste maailma kõige maitsvamate kaneelisaiadega.

Kindlasti tasub külastada Mooste mõisa (16 minutit). See on väidetavalt üks enamate hoonetega säilinud mõisasüdameid Eestis. Tänaseks on sellele päris mõnus käsitööhõng sisse puhutud - muuhulgas valmistatakse seal maailma tipptasemel vibusid. Veel leiad sealt Sireli talu oma lambavillast toodetega, linakoja, savikoja jmt. Kompleksi pärl on muidugi pandeemia ajal uue hingamise saanud Mooste Viinavabrik - seal saab hästi süüa, ööbida ning kuulda lugusid sellest kuidas selles hoones enam kui sajand tagasi kartulist viina aeti.

Mooste Viinavabrik
Foto: Loovusait

Põlvast Otepää poole liikudes tasub minna Postiteele. Kui eespool oli juttu, et Pizza Olive alustas Postitee äärest, siis loodus tühja kohta ei salli ja seal on uus pizzeria (18 minutit). Sealse piirkonna vaatamisväärsustest tooks esimesena välja Maanteemuuseumi - koha, kus jätkub uudistamist nii noortele kui vanadele ja mis on vaieldamatult regiooni üks suuremad turismimagneteid (20 minutit). Otepää küngaste vahelt leiad tükikese Itaaliat - Vidrike mõisa kunagise valitsejamajas on avatud restoran Vidrike külamaja (broneeri aeg ette; 49 minutit). Kui broneerimine ebaõnnestub, siis on seal kandis ka Kodas restoran (32 minutit) - puhtad kohalikud maitsed, lummavad vaated tuhandetele õunapuudele ja kohapeal valminud käsitöösiider. Mida sa hing veel tahta oskad?

Kanuumatkade ja süstamatkade jaoks on üks ülimalt unikaalne koht Otepää kõrgustiku Vidrike-Kooraste ürgorus asuvad Kooraste järved (40 minutit meie juurest). See on aheljärvestik, kus lookleb järjestikku 11 järve ja mida on võimalik SUP laua, süsta või kanuuga läbida. See matk sobib ideaalselt seikluse otsijatele, sest ega seal kogu aeg mõnusalt aerutada ei saa - vahepeal on vaja vette astuda ja sõiduvahendi kõrval kõndida.

Kooraste järved Otepää lähistel
Foto: Loovusait

Kanuumatkade ja loodusmatkade osas ei saa muidugi unustada Taevaskoda (20 minutit) - Taevaskojast kui piirkonna suurimast looduslikult vaatamisväärsusest lihtsalt ei saa mööda minna. Aga seal on peidus rohkem kihte kui mõnikord märgatakse - tavaliselt jalutatakse seal veidi mööda jõekallast ja siis lahkutakse, aga tegelikult võid ju minna matkama "Viimse reliikvia" radadele või sõita Taevaskoja koopa juurest SUP laua, süsta või kanuuga sellest kultusfilmist tuntud Otteni sillani. Seda veematka trassi on meile kiitnud isegi muidu mereusku surfarid :-) - Ahja jõe ürgse looduse ilu on lihtsalt nii võimas.

Võhandu maratoni üks põnevamaid punkte - Süvahavva kärestik

Foto: Loovusait
Hakates vaikselt Setumaa poole liikuma, aga otsides ikka ürglooduses liikumise võimalusi,  on kindlasti vahva koht ka Võhandu jõgi, näiteks Süvahavva villavabriku kandis on selleks ideaalne koht (8 minutit). See on ka Võhandu maratoni üks põnevamaid kohti - Süvahavva kärestik.

Kui seal olla, siis tasub üles otsida ka Viira veskimüür (tuntud ka kui Viira Taevaskoda) - 16,5 meetri kõrgune liivakivipaljand, mida saad imetleda nii alt kui selle otsa ronides (vaata vaadet allolevalt pildilt).

Viira Taevaskoda Võhandu jõel

Põnevad on ka  Meenikunno maastikukaitsealal asuvad kaks vastandlikku järve - Eesti kõige läbipaistvama veega järv Nohipalo Valgjärv ja erakordselt läbipaistmatu veega (vee läbipaistvus on vaid 0,4 m) Mustjärv. Muide, siinkandis asuvadki Euroopa kõige tumedama veega järved, üks nendest on ka meie enda Neitsijärv.

Loovusaida parvsaun Neitsijärvel

Foto: Loovusait

Muidugi pead arvestama, et klassikalised kohad – eelmainitud järved ja Meenikunno raba - on populaarsed ja võivad olla liigagi rahvarohked. Kui tahta vaiksemat kohta järve ääres, kus ujuda ja vaikselt lõket teha, siis soovitaks Koolma järve puhkekohta (13 minutit).

Looduses liikumise korral - olgu siis mööda vett, rattaga või rabas - on mitmetel matkakorraldajatel kalendris ka regulaarsed avalikud matkad, millega saab soovi korral liituda, vaata näiteks meie koostööpartneri Matkajuht OÜ kalendrit.

Setomaa põnevad külastuskohad - Treski kontserdipaik, pelmeenikohvik jmt

Kui suunduda Setomaale, siis on üks huvitav söögikoht kindlasti Inara Vanavalgõ Kohvitarõ (23 minutit). Endine riigikogulane Inara Luigas pakub isetehtud pelmeene 110% retro keskkonnas :-). Elamus on garanteeritud!

Elamustest rääkides ei ole võimalik mainimata jätta Jalmar Vabarna eestvedamisel loodud muusika- ja inspiratsioonikeskust Treskis (26 minutit). Treski on suviti rikkaliku menüüga kontserdipaik ning seal toimub kord aastas ka piirkonna tähelepanuväärsem muusikafestival Treski Fest.

Treski fest

Foto: Treski

Kui juba Setomaal olla, siis huvitav kogemus ja vahva lugu, mida uurida, on Vana Jüri seebipood (42 minutit). Mees keedab ja müüb taluhoovis seepi ja rahvas tuleb ekskursioonibussidega, sest ta mujal põhimõtteliselt ei müü. Seepidel on vahvad nimed ja lood, muuhulgas saab osta ka rahapesemiseks mõeldud seepi jne :-)).

Vana Jüri seebid - Setomaa vaatamisväärsus
Foto: Loovusait

Setomaal olles tasub otsida üles Saatse saabas - see on ca 1 km pikkune saapakujuline osa Venemaa Petseri rajooni territooriumist, mida läbib Eesti maantee. Peatuda ei tohi, aga saad sõita läbi Venemaa. Meie juurest ca 45 minuti kaugusel.
Foto: Loovusait
Unesco kultuuripärandisse kuuluv suitsusaun

Mida koos meeskonnaga teha? Vee- või rabamatk? Või hoopis siidrikoja külastus? Meeskonna proovile panek Võhandu maratonil?

Meeskonnakoolitused on kahtlemata vajalikud, aga mõnikord ei ole vaja meeskonnakoolitust, vaid ühiselt veedetud kvaliteetaega. Selle raames õpitakse üksteist uue nurga alt tundma. Meie meeskonnaüritused sisaldavad (peaaegu) alati ka hoolega valitud vabaajategevusi - teeme neid koos erinevate professionaalsete partneritega.

süstamatk Peipsil

Valime tegevused ja partnerid alati kliendi väljakutsest tulenevalt, aga väike inspiratsiooninimekiri on järgmine:

  • Kanuumatkad, süstamatkad, parvematkad on muuhulgas ka head meeskonnakoolitused. Me asume unikaalses kohas - ühel  pool on 15 minutise autosõidu kaugusel Ahja jõgi, teisel pool on sama kaugel Eestimaa kauneim jõelõik - Võhandu kärestikud - mis pakuvad lõbu igal tasemel matkajatele. Meeskonnakaaslaste lähemalt tundma õppimiseks on üks hea võimalus nende kärestike läbimine näiteks 9-kohalise raftiga. Emotsioon ja elamus on garanteeritud ka kanuu ja süstaga.
  • Elektriratta või fatbike matkad. Fatbike on elektrijalgratas, millega saab läbida 2 korda pikemaid vahemaid kui tavarattaga - elekter ühtlustab inimeste võimeid ja keegi ei jää maha. Selline matkamine on eksklusiivne, terav ja meeldejääv elamus - teie varasema rattasõidukogemusega võrreldes täiesti erinev elamus.
  • Suitsusaun ja meie saunamaailm. Öeldakse, et head mõtted tulevad duši all, meie arvates eestlastel küll tulevad hoopis saunas :-). Loovusaida hoovil on olemas parvsaun ja kärgsaun, aga kui vaja kütab naabrimees teile soojaks UNESCO kultuuripärandi nimekirja kuuluva eheda Vana-Võromaa suitsusauna. Ikka selleks, et head mõtted tuleks ja tore oleks olla. Saun ergutab keha ja vaimu ning aitab varem tehtud mõttetöö tulemuste pealt luua heureka hetki.
  • Käsitöösiider. Kui eespool oli juttu Andre Farmi maitsvatest juustudest, siis sinna kõrvale sobib suurepäraselt hea siider. Meist 29 minuti kaugusel, Otepää lähistel asub eestimaine käsitöösiidri tootja Kodas, kes panustab tihedasse koostöösse teadlastega ja on kompromissitu kvaliteedi osas. Saame neile külla minna, uurida siidrimaailma telgitaguseid ja häid jooke kaasa osta. Siidrikoda on samuti Kuplandi liige.
  • Teravamate elamiste jaoks on 33 minuti kaugusel Adrenalin Arena - Sõmerpalus asuv motokrossi sisehall koos rendiratastega.
Loomulikult on piirkonnas olemas ka klassikalised võimalused - paintball, disc golf, kanuumatkad jmt.

Ühte asja tahaks veel eraldi välja tuua - 100 km pikkune Võhandu Maraton! Miks mitte võtta sõprade või meeskonnakaaslastega ette tõeline väljakutse ja sõita see läbi? Võhandu Maratoni tunnuslause ütleb "Sa suudad rohkem kui arvata oskad" - täpselt nii see ongi. Kinnitame omast kogemusest, sest oleme Võhandu Maratoni kolm korda läbinud. Kirjutasime sellest kogemusest ning jagasime näpunäiteid siin.

Miks peaks meeskonna või sõpruskonnaga Võhandu Maratonile tulema?

Maratoni korraldajad ise vastavad sellele nii:
"See on võimas tunne, olla osa suurest fantastilisest seltskonnast. See on tunne, mis tekib konkurente jõel taga ajades. Tunne kui enam ei jõua, aga ikka kütad edasi. See on tunne mis tekib, kui finishis saad selja sirgeks lüüa ja karjuda täiest kõrist "TEHTUD"! See on tunne, mis tekib saunalaval vahetuid muljeid rääkides. See on Võhandu tunne, mis kannab sind edasi uute seiklusteni!"
Sellele pole midagi muud lisada. :-)

Kaart: mida teha Lõuna-Eestis

Panime kõik eespool nimetatud kohad ja vaatamisväärsused ka kaardile - siis leiad kergemini üles.
Tule meeskonnaga loovaid lahendusi otsima! Meie stuudio on selleks hea koht!