Kommentaarid (2)

OKR rusikareeglid

Oleme varasemates postitustes vaadanud, kus OKR on alguse saanud ja miks seda peaks kasutama. Täna keskendume rusikareeglitele.

OKR-ide ehk eesmärkide ja võtmetulemuste kokku leppimine peaks algama pikaajalisest strateegilisest eesmärgist ehk visioonist, mille alusel defineerite aastaeesmärgi(d).

Iga aastaeesmärk omakorda tuleb tükeldada kvartalieesmärkideks – küsige: „Mida on aastaeesmärgist võimalik saavutada juba eeloleval kvartali jooksul?“.

Seejärel defineerige iga kvartaalse eesmärgi juurde 3-5 võtmetulemust. Tulemustega tuleks siduda tegevused, mida nende saavutamiseks on vaja teha.

Jälgi OKRide kokkuleppimisel neid põhimõtteid

Laias laastus kehtivad OKR-ide kokku leppimisel järgmised lihtsad reeglid:
  1. Ühelgi tasandil – organisatsioon, osakond, tiim, inimene – ei tohi olla rohkem kui 3-5 eesmärki. Need eesmärgid peavad olema ambitsioonikad, isegi tunduma veidi võimatud.
  2. Püstitage eesmärke ühiselt – ei mingit dikteerimist juhtkonna poolt. OKR-id on koostööl põhinevad sotsiaalsed kokkulepped. Kollektiivne kokkulepe on ambitsioonikate sihtide saavutamise ülioluline eeldus. Teiseks – ainult nii saad „lahinguväljal olevate“ inimestelt sisendi järgmise perioodi tegevustesse.
  3. Igal eesmärgil peab olema 3-5 mõõdetavat võtmetulemust ehk kuidas teame, et oleme kohale jõudnud?
  4. Ära vaata liiga pikka perioodi – korraga võtke fookusesse üks kvartal. Muidugi peab see olema kooskõlas aastaeesmärgiga, aga peate paika saama piisavalt selged eesmärgid, mis toovad tulemuse juba 3 kuuga. Loomulikult võib see olla esimene samm suuremast teekonnast, aga ei sobi lahendus kui kvartali jooksul tehakse ainult ettevalmistusi ja tulemused tulevad järgmistel perioodidel. Sel juhul pead projekti tükeldama väiksemateks osadeks. Miks? Sest eesmärkide saavutamine on inimestele kütus.
  5. Ärge siduge OKR-ide saavutamisega boonuseid. Nende sidumine vähendab inimeste soovi seada ambitsioonikaid sihte. OKR-id on, nagu Grove ütleb, „stopper inimese randmed, et ta saaks kiirust hinnata“.

Miks ainult 3-5?

"Meie valdkonnas nii ei saa, meil on keerukam see asi," kuulen ma nüüd mõnda lugejat mõtlemas. Tõde on proosalisem - kui sa nii lihtsaks ei oska seda mõelda, siis pead veel natuke võtma analüüsimiseks, sest kõik asjad ei saa igal ajahetkel olla võrdselt olulised!

Tahad rohkem teada? Saame kokku – joome tassi kohvi ja räägime. Esimene tund konsultatsiooni on tasuta ja see ei kohusta sind millekski.


Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (2)
BdHhjbIKmxoP jwRLneMhxSuD · 23. mai 2020
XgzojIFG QHPrFGzZ · 23. mai 2020