Kommenteeri

Kust leida ideid ehk pesunaise inspireeritud disainiikoon

1918. aastal istus mees nimega Alfonso Bialetti, kes oli hiljuti naasnud kodumaale Itaaliasse, oma äsja asutatud alumiiniumnõude vabriku ees hoovis ja vaatas ühte eemal askeldavat pesunaist. Vabrik oli uus - Bialetti oli Prantsusmaal 10 aastat töötanud aluminiiumitööstuses ning Itaaliasse naastes otsustanud rajada vabriku, mis toodab sellest moodsast materjalist majapidamistarbeid. 

Pesunaise toimetamist vaadates jäi värskele vabrikandile silma pesumasin, kus kinnises anumas olev seebivesi tõusis masinas ülespoole ja puhastas sel viisil riideid. "Miks mitte kasutada sama protsessi kohvikeetmises - see aitaks kohvikeetmise muuta lihtsamaks," mõtles Bialetti. Kulus 15 aastat ja esimene toimiv mokakannu prototüüp oligi olemas ja patenteeritud.

Mokakann muutis kohvikultuuri - enne seda oli hea aromaatse kohvi valmistamine keeruline, seadmed suured ja kohmakad ning seda valmistati peamiselt kohvikutes. Mokakann tõi hea kohvi kodudesse.

Siiski sai mokakann suure populaarsuse alles 50-ndatel kui ettevõtet hakkas juhtima leiutaja poeg Renato Bialetti. Tema käe all loodi kuulsaks saanud mokakannu sümbol - vuntsidega mehike, kes väidetavalt on inspireeritud kannu looja välimusest, ning võeti kasutsusele kuulus slogan "In casa un espresso come al bar” (eesti keeles "Kodune espresso täpselt sama hea kui kohvikus"). Kui isa oli selleks ajaks kokku müünud 70 000 kannu, siis poeg suutis aastaga tõsta müügi üle miljoni ühiku.  

Kannu peamine disain on äratuntavalt sarnasena püsinud tänase päevani ning kannust on saanud Itaalia disaini üks tuntumaid ikoone, mille võib täna leida muuhulgas ka New Yorgi moodsa kunsti muuseumist.

Vat, mis võib juhtuda kui ideid otsides jälgid inimesi enda ümber :-).

Lisa kommentaar

Email again: