Kommenteeri

Pokker, mänguteooria ja uudsete ideede leidmine teistest valdkondadest

John Forbes Nash on USA matemaatik ja Nobeli majandusauhinna võitja. Tema teekonnas suure tunnustuseni on aga üks vahva seik, mis on suurepärane näide ideede näppamisest teistest valdkondadest.

Loovus algab märkamisest

Nashile, kui ta veel noorem oli, meeldis väga mängida pokkerit - see oli tema viis lõõgastumiseks ja keeruliste matemaatiliste võrrandite peast "välja viskamiseks".

Ühel mänguõhtul märkas ta aga, et pokkerimäng on olemuslikult sarnane komplekssete makroökonoomiliste probleemidega, millega ta tööl tegeles - igal mängijal on isiklikud huvid, kuid see kas ta võidab või kaotab ning mis järjekorras ta oma kaarte mängib, sõltub suurel määral ka kaasmängijate tegevusest.

Uute ideede leidmiseks on oluline uute seoste leidmine

Majanduses on täpselt sama, leidis Nash - kõigil majanduses osalejatel on poolik informatsioon ning iga osaleja käekäik sõltub muuhulgas suurel määral ka sellest kuidas teised osalised oma "kaarte mängivad".

Nash mõistis, et lahendatavad probleemid on kahes nii erinevas valdkonnas olemuslikult sarnaste mustritega. Ta hakkas pokkeri strateegiad põhjalikumalt uurima ning otsima viise kuidas neid rakendada majandusotsuste vastuvõtmisel. Täna teame tema sealt alguse saanud töid mänguteooria nime all - aastal 1994 pälvis ta koos Reinhard Selteni ja John Harsanyiga Nobeli majandusauhinna just panuse eest mänguteooria vallas.

Muide, kuna Nobeli matemaatikaauhinda olemas ei ole, siis on Nash üks väheseid matemaatikuid, kes on Nobeli auhinna pälvinud.

Kuidas teie uusi ideid otsite?

Millistest valdkondadest Sina oma meeskonnaga oma äriliste väljakutsete lahendamiseks ideid otsid?

Foto: Peter Badge / Wikimedia Commons

Lisa kommentaar

Email again: