Kommenteeri

Vinged ideed tekivad kui annad meeskonnale aega "jämmimiseks"

Teadlane ja jazzi armastaja Charles Limb uuris jazzmuusikute ajutööd ning sai sealt kinnitust, et kipume kontorites ideid otside käituma täiesti valesti.


"Kui jazzmuusikud improviseerivad lülitub nende aju alateadlikult teisele töörežiimile - teadlik enesemonitoorimine ja -tsensuur lülitatakse välja," ütleb Charles Limb John’s Hopkinsi Ülikoolist.

Tema väited tuginevad teaduseksperimendil, mille käigus nad panid muusikud mängima esmalt tuntud palu, seejärel niisama ühiselt jämmima ning mõõtsid samal ajal muusikute ajutegevust MRI masinaga.

Limb põhjendab "välja lülitamist" muusikute vajadusega leida improvisatsiooni käigus uusi ideid ilma ennast liigsete piirangutega koormamata.

Limb ja tema meeskond on veendunud, et täpselt sama oskust vajavad kõik, kelle töö on seotud uudsete ideedega - sundides ennast rutiinselt lahendusele mõtlema me mitte ei lülita enesetsensuuri välja, vaid forsseerime seda. Teiste sõnadega - erinevalt jazzmuusikutest enamus kontoriinimesi loob endale uute ideede leidmiseks olulisi barjääre.

Miks me nii käitume? Limb usub, et probleemi põhjus peitub selles, et nii koolis kui tööl on enamus meie ajast täpselt planeeritud ja eesmärgistatud jättes vähe aega "jämmimiseks" ning muutes tüütuteks kohustusteks isegi need tegevused, mida alguses oleme nautinud ning mis mingil ajahetkel on meie jaoks olnud puhas fun.

Mis siis aitab? Tekita endale ja oma tiimile "jämmimise" aega - see suurendab, mitte ei vähenda tulemuslikkust.

 

Lisa kommentaar

Email again: