Laevandus, ajurünnak ja õiged küsimused

1950ndatel uskusid laevanduseksperdid, et kaubavedu laevadega on väljasurev nähtus - kauba laadimine oli ajamahukas, kaod olid suured ning vedu kokkuvõttes väga kallis.

Hinna alandamiseks prooviti laevade kulusid vähendada - ehitati kiiremaid ja ökonoomsemaid laevu, mis vajasid väiksemaid meeskondi. Tulutult - kulud kaubaühiku kohta kasvasid ikkagi.

Lahendus hakkas paistma sellel hetkel kui laevade kulude vähendamise asemel hakati küsima "Mis viisil saaksime vähendada kulusid laevanduses?"

See küsimus juhtis tähelepanu ka sellele, mis juhtub enne laeva sadamasse jõudmist. Mõisteti, et osa laadimistöid saab teha enne laeva sadamasse jõudmist - muuhulgas võeti kasutusele kaubakonteinerid. Suuresti tänu sellele vähenes laevade sadamas seismise aega neli korda, vähenesid vargused, lühenesid järjekorrad. Kõik kokku tähendas, et veomahud kasvasid mõnekümne aastaga viis korda ja kulud vähenesid 60%.

Jutu mõte? Küsimuse sõnastus määrab paljuski millele koondad tähelepanu. Enne kui tormate lahendama panustage õige küsimuse leidmisesse - lihtsaim viis selleks on proovida küsimuse erinevaid üldistuse tasemeid küsides 4-5 korda miks-küsimust.

Lihtne näide: oletame, et oled mööblimüüja ja tahad suurendada diivanite müüki ning küsid: "Kuidas saaksime suurendada diivanite müüki?"

 • Samm nr 1: Miks tahad müüa rohkem diivaneid? "Sest mööblimüük on langemas ja vajame lisakäivet"

 • Samm nr 2: Miks vajad lisakäivet? "Selleks, et kulusid katta ja kasumit teenida"

 • Samm nr 3: Miks tahad kasumit teenida? "Selleks et äri arendada."

 • Samm nr 4: Miks tahad äri arendada? "Et suurendada enda ja teiste omanike jõukust"

 • Samm nr 5: Miks tahad enda jõukust suurendada? "Et elada head elu."


Nüüd võid nende vastuste pealt sõnastada vähemalt viis erinevat küsimust mille vahel valida:

 1. Mida teha selleks, et suurendada diivanite müüki?

 2. Mida teha selleks, et suurendada mööbli müüki?

 3. Mida teha selleks, et kasum kasvaks?

 4. Mida teha selleks, et äri arendada?

 5. Mida teha omanike jõukuse kasvatamiseks?

 6. Mida teha elukvaliteedi tõstmiseks?


Näide sai võib olla mõnevõrra primitiivne, aga mõte on siiski arusaadav - erinevad sõnastused suunavad meid lahendusi otsima täiesti erinevatest kohtadest. Tehes seda meeskonnas oleks nüüd paslik aeg arutada, milline üldistuse aste on teie jaoks täna parim ning millega tööle hakkate.