Sinu vaimne tervis on kehvem kui arvasid!

mlu
„Revolutsioon on läbi, töölised kontrollivad peamiseid töövahendeid. Kriitiline tootmisvahend on väike ja hall ning kaalub ca 1,3 kg. See on inimaju," nii kirjutasid 2001 aastal svenssonid Nordström ja Ridderstråle.


Ajakiri Neurobiology of Aging kirjutab, et hiljuti Virginia Ülikoolis läbi viidud uuringud aga näitavad, et selle tootmisvahendiga (moodsas firmas luuakse 70-80% väärtust mõttetööga) on meil kehvemad lood kui me tahaksime. Mis arvad, millal hakkavad Sinu vaimsed võimed langema? Noh, enamuse meie jaoks on see juba alanud - vaimne võimekus on keskmisel inimesel tipus kui ta on 22 aastane, langema hakkab vaimne võimekus 27 aastaselt.


Uuringu valimiks olid 2000 hea tervisega inimest vanuses 18-60 aastat. Neid vaadeldi 7 aasta jooksul - nad pidid panema kokku puslesid, lahendama „salakirja", jätma meelde detaile nendele jutustatud lugudest jmt - tegemist on sarnaste testidega nendele, mida arstid kasutavad Alzheimeri tõve sümptomite tuvastamisel.


9 inimest 12-st (75%) olid 22 aasta vanuses parimas mentaalses vormis, langus algas, nagu eespool öeldud, umbes 27 aasta vanuselt. Hea uudis oli see, et mälu püsib tippvormis kauem - esimesed languse märgid ilmnesid keskmiselt 37 aasta vanuses. Lisaks oli üks valdkond, kus võimekus kasvas - teadmistel põhinev intellektuaalsus.


Samas tuli ka selgelt välja, et need kes oma aju treenisid, saavutasid paremaid tulemusi - 60 aastane võis 30 aastast edastada.


Ühest teisest hiljutisest uuringust on meelde jäänud, et näiteks 3 korda nädalas 45 minutit jalutamist aitas saavutada 11% paremaid tulemusi testides, mis mõõtsid juhtide otsustamise oskust ja suutlikkust. Nii, et kõige lihtsam vahend oma mentaalse võimekuse parandamiseks või õigemini languse aeglustamiseks, on kõigile iga päev kättesaadav. Pole ka mingi uudis, et näiteks jalutades tulevad teinekord head ideed ja mõtted mingi aktuaalse küsimuse lahendamiseks. Nii, et poleks paha näiteks märkmikku kaasas kanda kuhu tekkinud idee või lahendus kohe kirja panna.


Ja veel - kui see on hea otsuste kvaliteedile ning hea uute ideede leidmise allikas, siis mis oleks kui hakkaks hommikuti jala tööle minema?