Ajurünnak, Rahvakogu ja grillmeistrid

Mida saad juhina panna kõrva taha Rahvakogu ideede korjamise algatusest?

Rahvakogu lõpetas eelmine nädal uute ideede vastuvõtmise ja nüüd hakkavad Praxise analüütikud ideedega edasi töötama ning väärtuslikku välja sõeluma.

Terve selle kuu jooksul on olnud suhteliselt palju seisukohti, et häid ideid on seal vähe. Selle tõestamiseks on otsitud rohkem ja vähem elukaugeid ideid ning siis proovitud selle pealt anda hinnangut tervele ettevõtmisele. Selline argumenteerimine võib olla nii rumaluse kui suurepärase demagoogia oskuse näitaja, aga see on eraldi teema ja selle jätame hetkel kõrvale.

Kuidas hinnata ajurünnaku ideede kvaliteeti ja mida sellest ettevõtmisest saaks kõrva taha panna? Toon allpool välja kaks lihtsat soovitust!

Kvantiteet = kvaliteet

Igal õnnestunud ajurünnakul on suur hulk ideid, millega pole kohe midagi peale hakata. See ON eduka ajurünnaku tunnus! Erinevad uuringud on näidanud, et "keskmisel ajurünnakul" on tõeliselt häid ideid ca 5%. Seega - mida rohkem ideid laualt läbi käib, seda suurem on tõenäosus, et seal on ka väike hulk väga häid ideid

Lapsepõlvest meelde jäänud vanasõna "Enne mõtle ja siis ütle" ajurünnakul ei kehti! Siin tuleb ideede genereerimise etapis tulistada nii kuidas jaksad :-). See polegi tavaliselt nii lihtne, sest me ju teame, et lihtsalt ideid "loopides" võime saada räägib-mida-sülg-suhu-toob sildi. Ometigi on enamustel ajurünnakute peamine häda just ideede nappus - kui Sul on paberil 15 ideed, siis mitu väga head ideed Sul seal on, arvestades ülalpool esitatud tõenäosust?

Kui proovite saada paberile ainult häid ideid, siis hakkab igas osalejas tööle sisemine tsensuur, mis tapab ära palju potentsiaalselt häid ideid ning tippideede kvaliteeti hoopis langeb, mitte ei kasva.

Head ideed ja halvad ideed

Peale ajurünnakut EI TOHI ideid vaadata hea-halb skaalal. Pigem on vaja nn grillmeistri pilku värskele lihatükile: "Mida head sellest teha saab?". Iga ideed vaadates tuleb sellesse suhtuda kui hea idee toormaterjali. Iga idee on uus vaatenurk ja uus võimalus mis vajab edasi arendamist. Tasub endalt ja kolleegidelt küsida, et mida peaks selles idees muutma, et sellest saaks hea või väga hea idee?

Loomulikult ei saa igast ideest asja - enamustest ei saa. Aga sel viisil kõiki ideid kaaludes suudame mõnest arendada väga hea idee. Ja siis on ajurünnak juba korda läinud!

Rahvakogule esitati üle 2000 idee - ühtteist väga head on seal kindlasti peidus!

Grillmeistrid, pange pead tööle! :-)