AUDIOARTIKKEL: Keegi ei hakka ostma Rootsi viina, unustage, see Absoluti-värk!

See on audioartikkel - kui sa ei viitsi teksti lugeda, siis saad seda mugavalt kuulata (koos lisakommentaaride ja näidetega) siit.

Absolut viin ja bränd

"Sellel pole ju pabersilti - see kaob riiulil ära ning see näeb välja nagu rohupudel. Keegi ei hakka ostma Rootsi viina, unustage, see Absoluti-värk," ütlesid ühed juhtivad rahvusvahelised reklaamiinimesed ja esitasid oma väidete kinnitamiseks erinevaid uuringuid. Järgmised, seekord USA konsultandid, hindasid, et turg vajab küll puhast preemium viina, aga disaini tuleks muuta - see peaks olema modernse ja värvilise sildiga pudel, mis paistaks riiulilt silma. Lisaks võiks sildil olla viide kuningakojale, sest turul domineerisid tsaari viidetega vene viinabrändid. On aasta 1978.

1979 aastal tõi Rootsi riiklik alkoholimonopol Absoluti viina siiski USA turule, mis oli sel ajal kõige konkurentsitihedam turg maailmas. Rohupudelis. Ilma viiteta kuningakojale.

Ja õigesti tegid - 3 aastaga möödusid nad 10 aastat varem USA turule tulnud soomlastest ning 6 aastaga mindi mööda suurtest vene viinabrändidest ja saadi suurimaks importviinabrändiks USA-s ning jõuti maailmas 100 enimmüüdud viinabrändi hulka. Pole paha viina kohta, millele ennustati läbikukkumist.

Mida me sellest järeldame? Ära usu reklaaminimesi, sest need ei tea asjast midagi? Ei, Absoluti eduloos olid kesksel kohal reklaamiagentuurid. Küll mitte need algsed kahtlejad. Et kopeerides ei saa edukaks? Õige, aga see pole siin loos peamine.

Peamine on vundament - teadmine, millel sinu bränd põhineb ning oskusel seda kommunikeerida. Jah, Absoluti pudel oli nagu rohupudel - nad saidki selleks inspiratsiooni ühest Stockholmi apteegist, kus oli sajandeid varem ka viina kui ravimit müüdud. Sajanditepikkusele ajaloole aga sooviti rõhuda, sest kuigi turule toodi uut brändi, olid selle otsesed juured 19. sajandis ning kaudsed juured veel 400 aastat kaugemal, sest just 400 aasta taha ulatus rootslaste viinapõletamise ajalugu. 19 sajandist pärines, aga viinaretsept, sest just siis tutvustas Aboluti pudelil olev, omal ajal kolmandikku Rootsi viinaturust omanud "viinakuningas“ Lars Olsson Smith rootslastele oma „absoluutselt puhast viina“. Sõna „absoluutselt“ tulenes Smithi uuenduslikust viinadestilleerimise viisist, sest tavalise kolme või nelja korra asemel destilleeris tema alkoholi väidetavalt enam kui sada korda. Kuna Absolut põhines seitsmekümnendatel ja põhineb ka täna Smithi retseptil ja tehnoloogial, siis seda kõike tahtsid Absoluti loojad selles brändis kajastada. Ja kajastasidki. Hoolimata kriitikutest.

Seega - mis on sinu äri vundament, millele sa tugined ja mille alusel teed strateegilisi valikuid? Mille järgi valid keda kuulata ja keda mitte?Me aitame ideid leida ja need kasvama panna. Kuidas? Aidates vahetada vaatenurka.