Kommenteeri

Kuidas valida ideed?

Oma Mõttemustrite murdmise töötoa tutvustusel olen lubanud, et töötoa käigus genereerib kohale tulev meeskond minimaalselt 100 uut ideed. Tavaliselt küsitakse, et kuidas sellise hulga seast õiged välja valida? Et nagu jama kui on nii palju ideid? Rootslased, kes on uurinud ajurünnaku ideede kvaliteeti väidavad, et ühe pärli leidmiseks on vaja genereerida minimaalselt 50 ideed. Ma olen küll kindel, et sellel koolitusel on keskmine ideede kvaliteet oluliselt kõrgem, aga suur ideede hulk on siiski hädavajalik :-).

Aga teema juurde tagasi. Kuidas siis erinevaid ideid võrrelda ja need paremad välja valida?

Üks võimalus on enne ajurünnakut leppida kokku kriteeriumid, millele otsitav lahendus peab vastama. Siis saab peale ajurünnakut anda igale ideele nende kriteeriumite osas hinded. Edasi on ju lihtne - liidad numbrid kokku ja ongi mingi ülevaade olemas. Äriettevõttes võivad need kriteeriumid olla näiteks:

  • Kui "Vau" see idee on?

  • Kas see arvestab kliendi vajadust?

  • Kas see on suunatud potentsiaaliga turule?

  • Kas see põhineb meie tuumoskusel?

  • Kas see aitab meil konkurentidest eristuda?


Sageli on aga ideed selles etapis veel nii algusfaasis, et nii ratsionaalseks analüüsiks ei ole lihtsalt piisavalt infot. Sellisel juhul tasub neil, kellel oma valdkonnas piisavalt kogemusi on, usaldada oma "kõhutunnet".

Jah, ma tean, et osale meist meeldib ennast väga ratsionaalse otsustajana ette kujutada - nendele sobib siia vastuseks üks nope eelmise aasta juuli GEO-st. Seal oli pikemalt juttu Bambergi Ülikooli teadlaste grupist, kes eesotsas professor Dietrich Dörner´iga uuris ratsionaalse ja intuitiivse otsustamise seoseid. Otsige see GEO üles - väärt lugemine.

Väljavõte sellest:

Arvad, et male on käik-käigult teadlik mõttetöö? Ei, maleprofid on pigem õpitud vaistlikkuse meistrid. Nad tunnevad peaaegu instinktiivselt ära kuni 50 000 kombinatsiooni, mis aitab neil välgukiirusel otsustada. See on kiire ja optimaalne tee võidule, sest juba pärast kolme käiku on võimalik üle 9 miljoni käiguvariandi.

Lisa kommentaar

Email again: