Kuidas valida ideid kui infot on otsustamise jaoks vähe?

Meie Mõttemustrite murdmise koolituse puhul on rusikareegel, et kvaliteedi tagamiseks peab ideede hulk olema osalejate arv korda 10, näiteks 10-liikmelise tiimi puhul ei maksa enne hakata ideid valima kui 100 ideed on laual.

Ja siis tegelikult tekib probleem kuidas sealt need tuumakamad välja valida. Hakata neid ükshaaval analüüsima? Mis aja see veel võtab? Ja tegelikult pole ju meil infot, mille alusel valida?

Lahendus tuleb teisest valdkonnast

Oled kunagi tippmaletajaid vaadanud ja jälginud kuidas nad pikalt mõtlevad järgmist käiku? Arvad, et male on käik-käigult teadlik mõttetöö? Tegelikult on maleprofid pigem õpitud vaistlikkuse meistrid - nad tunnevad peaaegu instinktiivselt ära kuni 50 000 kombinatsiooni, mis aitab neil välgukiirusel otsustada. See on kiire ja optimaalne tee võidule, sest juba pärast kolme käiku on võimalik üle 9 miljoni käiguvariandi.

Seda väidavad Bambergi Ülikooli teadlased, kes eesotsas professor Dietrich Dörner´iga uurisid ratsionaalse ja intuitiivse otsustamise seoseid ning selle käigus uurisid just maletajate otsustamise viise.

Mida me siit ajurünnakute jaoks saame õppida?

Sageli on ajurünnaku algfaasis ideede kohta infot nii vähe, et ratsionaalseks analüüsiks ei ole lihtsalt piisavalt infot. Just selles olukorras tasub olla "maleproff" ning teha esmane valik kõhutunde alusel (seda siis juhul kui omad oma valdkonnas piisavalt kogemusi.

Nii väldite pikka arutelu ja detailidesse takerdumist. Pealiskaudsust ei maksa karta, sest niikuinii järgneb sellele põhjalikum töö tippideedega, siis on juba arukas mõelda, et mis probleemi lahendatakse, keda see mõjutab, milline idee tegelikult probleemi lahendab jne.

Seega, usaldada oma "kõhutunnet"!

Foto: Wikipedia


Me aitame ideed kasvama panna. Kuidas? Aidates vahetada vaatenurka. Kui arvad, et me saame abiks olla, siis võta ühendust ja räägime.