Kommentaarid (2)

Milline on teie väljaspool mugavustsooni asuv visioon? Siin on tööriist selle loomiseks - Cover Story Vision

Mis on selle postituse eesmärk ja miks üldse visiooni loomisega vaeva näha?

Sul on juhina vinge visioon ja Sul on soov panna oma inimesed selle suunas liikuma? Sel juhul on Sulle abiks mõni aeg tagasi kirjutatud postitus, kus oli juttu selgete eesmärkide ja mõõdikute kaudu meeskonna juhtimisest. Käesolevas postituses aitame Sind olukorras kui see ühtne visioon alles vajab loomist.

Natuke taustast - kas pole mitte nii, et esimest korda peale tööstusrevolutsiooni elame me ajal, kus minevik annab meile vähe aimdust sellest, milline tulevik meid ees ootab? Meie Loovusaidas usume, et järgmise kümnendi jooksul jäävad ellu meeskonnad, kes mõtlevad eristuvalt ning seavad kahtluse alla kõik senised praktikad. Miks asjad on nii nagu nad on? Kuidas need homme muutuvad? Mille mõjul? Kuidas meie selle valguses saavutame oma eesmärgid? Kuhu me üldse tahame välja jõuda? Teiste sõnadega - edukamad on need, kes suudavad luua selgema pildi oma tulevikust.

visiooni ja strateegia loomise töötuba

Kuidas visioon aitab ellu jääda ja areneda? Reaalne näide Eestist

Kiire vastus - see annab Sinu inimestele arusaamise, kuhu te teel olete ning see omakorda aitab nendel valikusituatsioonides otsustada.

Toome reaalse näite, kus on näha kuidas visioon firma äri kujundab. Eestis on kaks suurt raamatupoodi, üks nendest ütleb:

Meie missioon on jagada teadmisi ja avastamisrõõmu.   Me teeme kõik selleks, et inimesed loeksid rohkem ja nende maailmapilt muutuks rikkamaks.

Meie visioon on olla Euroopa kõige lugejasõbralikum raamatumüüja. Meie raamatupoed on kõige hubasemad, kliendid on kõige rahulolevamad ja oleme oma valdkonna suunanäitajad.

Teine ütleb aga nii:

Meie missioon on pakkuda mugavat ostukeskkonda, sõbralikku ja asjatundlikku teenindust ning suurimat valikut raamatuid, filme, muusikat ja mänge olulisemates sõlmpunktides üle Eesti.

Meie visioon on olla suurim, efektiivseim ja kaasaegseim meelelahutusettevõte Eestis.

Teades millised on meie kaks suurimat raamatupoodi ei ole keeruline ära tunda, et esimene on Rahva Raamat ja teine on Apollo. Ometigi olid need ettevõtted veel kümmekond aastat tagasi väga sarnased. Järeldus, mis ma usun, et siit juba silma torkab - need kaks ettevõtet on oma missiooni ja visiooni defineerimisega valinud selgelt erinevad tulevikud ja viivad neid visioone edukalt ellu.

Veelkord - üheselt arusaadav ja kõigile teada olev visioon aitab inimestel oma töö käigus teha paremaid valikuid ning seeläbi firma edusse rohkem panustada.

Aga kuidas tagada, et visiooni loomine ei takerduks minevikku või sisutühja kantseliitlikku mulinasse?

Kõik teavad Kodaki lugu - nad leiutasid digikaamera juba aastal 1975, aga ei näinud sellel tulevikku. Nende visioon valdkonna tulevikust oli minevikus kinni ja nad ei osanud digikaamerate võidukäiku ette näha. Kas Sina oskad oma sektori tulevikku näha? Kui tihti ja kui palju te selle üle meeskonnas arutate?

Ühest ning alati igas firmas toimivat retsepti siin ei ole, aga ühest asjast on alati abi - süvenemisest - sest uut tulevikku ei saa kujundada tund või paar koosolekul istudes ja siis uuesti oma igapäevastesse e-kirjadesse, tähtaegadesse ja tööülesannetesse uppudes. Seda saab teha katkestuste vabas keskkonnas meeskonnaga asjadesse süvenedes, õppides ning unustades, analüüsides ning fantaseerides.

Üks praktiline töövahend, mis aitab heas mõttes unistada ning samas ka vältida sisutühjade lausete kirja panemist on Cover Story Vision. Siin allpool on pildina üks näide Rahandusministeeriumi töötoast, kus tegelesime selle töövahendi abil rahatarga Eesti visiooni loomisega 2035 aastaks.

Rahandusministeerium visioon rahatark Eesti 235

Ühe detailsema näite koos kasutusloogika selgitusega leiad Design a Better Business blogist. Uuri  seda näidet ja kui tundub, et see võiks töötada ka Sinu organisatsioonis, siis töölehe saad alla laadida siit: The Cover Story Vision Canvas.


visiooni loomise tööriist
Allikas: designabetterbusiness.com

Kui kasutate seda tööriista ning olete töölehe ära täitnud (muide, seda me soovitaks teha mitmes grupis ja siis neid nägemusi omavahel võrrelda ja täiendada), siis arutage oma meeskonnaga:
  • Mida see täidetud tööleht meile "räägib" ehk kuhu meeskond tahaks, et firma liigub? Mõned mõtted võivad vahel küll liiga lennukaks minna ja vajavad "tõlkimist" ja ümbersõnastamist, aga hea alus on olemas.
  • Milline on majanduslik vaade - kui suur peab näiteks organisatsiooni käive ja kasum selleks ajaks olema, et kõik huvitatud osapooled rahul oleks?

Kui need sammud on läbi käidud, siis olete ennast korraks raputanud oma äri uuest vaatenurgast vaatama ning seeläbi üpris kindlasti saavutanud kaks asja - avastanud mõndagi uut ning teinud seda üheskoos. See omakord tähendab, et visioon on kõigile selgem ja arusaadavam. Tulenevalt oma meeskonnast ja töö tulemusest võite selle siin lõpetada ja panna loodud pildi seinale (et see oleks igapäevaselt silme all ja ei ununeks "sahtlisse") või proovida seda paari lausega kokkuvõtvalt sõnastada. Viimase valiku juures on siis oluline olla valvel, et kantseliit ja liiga suur üldistus sisu ära ei varjutaks.

Mis saab edasi?

Kui visioon on paigas, siis tuleks leppida kokku lühema perioodi eesmärgid ning nende mõõtmine - sellest on juttu siin. Õigete asjade mõõtmine annab teadmise, kas liigute oma vingete eesmärkide poole ning kas teete seda soovitud kiirusega. Nagu ilmselt tead, siis ütleb vana juhtimistarkus, et mida Sa ei mõõda seda Sa ka ei saa juhtida. Oluline on seejuures siiski ka meeles pidada, et liigne mõõtmine on sageli liiga ajamahukas ja tekitab trotsi. Küsimus on tasakaalu ja õigete mõõdikute leidmises.

Teine oluline asi visiooni saavutamiseks - iga töötaja peab teadma, mis on tema kõige tähtsamad tegevused, mis aitavad seda saavutada. Sellest saad lugeda postituses "6 soovitust juhile: kaugtöömeeskonna juhtimine visiooni ja tulemuste kaudu".

Jõudu tööle!

Kui vajad selles protsessis välist abi ja värsket pilku, siis me oleme suurima heameelega valmis Sinu meeskonda uue visiooni ja ka strateegia loomisel aitama.

Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (2)
JKuwcHSgxejbLFP usyJFlijMgdXWnw · 5. november 2020
gLEJfGxqK ctfKZyVDEHau · 5. november 2020