Ajurünnaku saad tänasest tulemuslikumalt läbi viia kui teed selle väikese muudatuse

Inimesed juba kogunevad. Turundusjuht Peeter oli esimesena kohal, ta jõuabki alati varem. Mari, arvuti kaenlas ja kohvitass käes, astub ka sisse. Veidi hiljem liituvad naerdes Kaarel ja Piret. Viimasena, tegelikult 3 minutit peale kokkulepitud algust, tuleb Helle. Ja lõpuks puuviljade müügijuht Margus, kes selle ajurünnaku kokku kutsus.

"Nagu ma kirjas ütlesin, siis meil on vaja mõelda välja, mida teha meie Lõuna-Eesti müügiga, mis juba teist kvartalit järjest ei ole oodatud tasemel," teeb Margus sissejuhatuse. "On kellelgi ideid," jätkab ta ja läheb tahvli juurde.
Korraks on ruumis vaikus. "Ma arvan, et meil oleks rohkem reklaami vaja," teeb Mari esimesena suu lahti. Seejärel pakuvad ka teised esmaseid mõtteid, 40 minutit hiljem on pabertahvel ideid täis. Kui Mari oli esimese idee öelnud, siis hakkas teistel ka mõte liikuma ja kõigil oli järsku midagi öelda. Margus vaatab ideid ja venitab: "Niiiiii....  ....päris hea. Mida me nendest peaksime ära tegema?" 

Tõenäoliselt vahet ei ole - ükski ei tooks soovitud muudatust Lõuna-Eesti müügitulemustesse - sest ideede otsimist alustati valest otsast ning tegelikult raisati aega ja raha.

Eespool kirjeldatud olukord on lihtsustus ning võib olla Sinu firmas käivad asjad teisiti. Siiski olen ma kindel, et päris paljud tundsid selles kirjelduses ära omajagu tuttava olukorra. Tee nüüd lihtne matemaatika - palju on nende inimeste palk, kaua te koos istusite ja mis see maksis? Natuke liiga suur summa sisutühjade ja kasutute ideede eest, kas pole?

Mis tegelikult oleks pidanud juhtuma?

Iga osaleja oleks pidanud enne ajurünnakule tulemist olema leidnud aega teemasse süveneda, oma ideed kirja panna (minimaalselt paarkümmend) ning 2-3 parimat välja valida. Need peaks tal paberile kirjutatult kaasas olema. Seejärel saaksid osalejad kokku tulles neid parimaid ideid arutada-täiendada-kritiseerida. Muudatuse toova ideeni jõudmise tõenäosus oleks kasvanud hüppeliselt. 

Teiste sõnadega - ärge tulge kokku tooreid ideid välja mõtlema, vaid andekate inimeste parimaid ideid arutama ning vaatama, millised ideed selle kadalipu läbivad ja ellu jäävad.