Kas ja kuidas kasuta ChatGPT-d ideede kiiremaks ja põhjalikumaks arendamiseks?
Oled vahel kuulnud nõuannet "Mõtle nüüd loovalt!", "Pakkuge lahendusi", "Tehke ettepanekud!"? Paljud arendusprotsessid ja metoodikad jõuavad ühel hetkel selleni, olgu selleks siis disainmõtlemine, lean metoodika, ärimudeli arendamine või mõni muu.
Olen vahel naljaga öelnud, et see on nagu paluda 100m olümpiavõitjal peale finaali uuesti joosta, aga seekord kiiremini. Teoorias lihtne, praktikas mitte.
Loovuse ja nutikusega on samamoodi - su inimesed annavad kogu aeg oma parima. Parema tulemuse saavutamiseks ei piisa ilusti küsimisest, vaid vaja on metoodilist lähenemist.
Täna, kui ChatGPT on laialt levimas, näen sama mustrit jälle kordumas - usutakse, et AI annab lahenduse, piisab vaid küsimisest. See on korraga õige ja vale. Kuidas
Millistes olukordades on ChatGPT hea?
ChatGPT on hea ja efektiivne lihtsates ülesannetes, nagu näiteks: "Ütle mulle X ideed podcasti/blogipostituse jaoks." Küsid ja ta annab sulle kiiresti lõpmata palju ideid. Need pole perfektsed (sest see eeldaks põhjalikumat sisendit), aga piisavalt head, et "mõte käima tõmmata".
Vähem edukas on ta komplekssete ülesannete lahendamisel, kus on vaja arvestada spetsiifilist konteksti - uue teenuse või ärimudel välja mõtlemine vmt. Õigem on muidugi öelda, et need on olukorrad, kus me ei oska talle anda vajalikku sisendit, kuna sageli ei tea me ka ise, millist teadmist me oma "kõhutunde" alusel tegelikult kasutame.
Seega pead heade ideede saamiseks oskama küsida ning ChatGPT on täiendav "mõtleja" laua ääres, mis pakub osavale küsijale uusi vaatenurki. Masin ei asenda ajurünnakuid, vaid täiendab neid, suurendades loovust ja ideede arvu. Või vähemalt nii me arvame, eks?
Teine suur väärtus - nüüd on sul võimalik teha ajurünnakut ka olukorras kui sa ei saa meeskonda kokku kutsuda, kuid kiireid lahendusi on siiski vaja. Aga ka selleks on oluline kasutada ChatGPt-d metoodiliselt ja struktureeritult, ainult siis on tulemused tõeliselt kasulikud.
Juhul kui saad meeskonna kaasata, siis võid kahte lähenemist kombineerida - alustate ajurünnakut ChatGPT-ga, kus AI pakub esmaseid ideid, seejärel saad teha ajurünnau koos meeskonnaga, kus pakute uusi ideid ja hindate või kohandate AI ideid, arvestades oma konkreetset konteksti ja ettevõtte vajadusi.
Mida uuringud räägivad?
Kuigi AI-tööriistad on muutunud lahutamatuks osaks meie igapäevaelus on nende mõju inimloovusele on endiselt ebaselge. Toronto Ülikooli uus uurimus keskendus suurte keelemudelite nagu ChatGPT lühi- ja pikaajalisele mõjule inimloovusele.
Nende uuringus osalesid kolm gruppi, kokku üle 1000 osaleja, kes läbisid erinevaid loovusülesandeid. Kõik osalejad jagati gruppidesse: ühed kasutasid AI-d juhendajana, teised said AI-lt otseseid vastuseid, ja kolmandad töötasid iseseisvalt. Uuring koosnes kahest etapist:
Kokkupuuteetapp, kus mõõdeti, kuidas erinevad grupid AI-d kasutades (vastavalt eespool nimetatud loogikale) lahendusi leiavad.
Testifaasis lahendasid kõik osalejad ülesandeid iseseisvalt, et näha, kas AI varasem kasutamine mõjutas nende võimet hiljem iseseisvalt loovalt mõelda.
Uuring leidis, et AI parendas lühiajalist tulemuslikkust, aga sellel on kaasmõjud. Nimelt olid kokkupuuteetapis edukamad osalejad, kes kasutasid AI-d, kuid testifaasis, kus osalejad töötasid iseseisvalt, olid need, kes algselt töötasid ilma AI-ta, loovamad.
Seega, kuigi AI võib olla abiks loomingulistes protsessides, peavad organisatsioonid ja juhid arvestama, et pidev AI-le tuginemine võib mõjutada inimeste iseseisvat loovust.
Samas, üks teine uuring tõi aga välja, et AI vähendab sotsiaalset survet - pakkudes ise välja "hullumeelseid" ideid julgustab ta ka teisi osalejaid "hullu panema". See soodustab uuenduslikku mõtlemist ning osalejad panustavad rohkem ja kvaliteetsemaid ideid.
Juhina tuleb seega leida tasakaal AI ja inimloovuse vahel ning luua keskkond, kus AI on üks kaasamõtleja "laua ääres", kuid töötajatel on aega ka iseseisvalt mõelda ning keskenduda ka meeskonnaga ideede leidmisele, mitte toetud vaid AI-le.
Kust alustada?
ChatGPT on võimas tööriist, mis aitab juhtidel ja meeskondadel olla produktiivsem ning loovam. Kõlab nagu hea eeldus oma ettevõtte innovaatilisemaks muutmise teel? Tee proovi!
Tee endale tasuline ChatGPT konto ja hakka katsetama. See ei ole ajaraiskamine, vaid uute oskuste omandamine.
Tee prooviajurünnakuid, millele määratled selged eesmärgid: Enne AI kasutamist on oluline teada, mida soovid saavutada. Selge eesmärk aitab suunata AI tööd ja muudab tulemused kasulikumaks.
Katseta erinevaid lähenemisviise: AI pakub mitmeid loovuse toetamise võimalusi - küsi talt ideid, lase teha kokkuvõtteid uuringutest või HBRi artiklitest. Võid ka proovida anda talle ette viise kuidas mõelda, näiteks: "Loetle iseenesestmõistetavad eeldused seoses [lisa enda väljakutse]. Seejärel too välja, kuidas saad neid eeldusi vaidlustada ning leida seeläbi uuenduslike ideid". Proovi erinevaid meetodeid ja vaata, milline neist annab parimaid tulemusi just sinu jaoks.
Säilita kriitiline mõtlemine: AI pakub palju ideid, kuid mitte kõik neist ei pruugi olla kasulikud ega faktitäpsed. Hinda tulemusi kriitiliselt!
Ära karda ebaõnnestuda: loovuse arendamine on protsess, mis hõlmab ka eksimusi. Kasuta AI-d katsetamiseks.
Tahad rohkem teada, kuidas AI abil ajurünnakuid läbi viia?