Me ju ei tahagi loovad olla ehk kuningas on alasti!
Lugedes suvalist juttu innovatsioonist ja loovusest ja ei saa märkamata jääda kuidas rõhutatakse, et ideede leidmiseks on vaja vaba mõttelendu. Mis aga tegelikult toimub? Ikka usutakse kehtivat töötatud tundide ja tulemuse vahel agraar- ja industriaalühiskonnast tuttav lineaarne seos - mida rohkem töötunde "sisse paned", seda vingema tulemuse saad. Kõik justkui saavad aru, et see enam nii ei ole, aga millegipärast jätkavad ikka vanas rütmis. Ja keegi ei julge juhile öelda, et kuninga rõivad on kuidagi olematud.
Vaadake ringi - asjad mis peaks meie elu lihtsamaks tegema (s.t. nende abil peaks saama asjad kiiremini tehtud) on suure osa kontorirotte rahulolevateks pantvangideks muutnud:
- Tööpäev algab ju siis kui kohvikruus käes oleme arvutisse sisse loginud. Edasi vahime päev otsa arvutisse ja arvame, et teeme tööd.
- Jätaks hommikul e-mailid alla laadimata ja teeks seda üks kord päevas? Ei saa, seal on kindlasti midagi olulist. Sekka ka samalaadsel põhjendusel üks doos tvitterit-ja-feissbukki.
- Kui internetiühendusega peaks midagi juhtuma, siis täituvad kööginurgad inimestega kes " ei saa tööd teha, sest net läks ju ära".
- Kui mobiilne internet tuli, siis reklaamiti seda kui vahendit, mis laseb tööd teha igal ajal ja igas kohas ning suurendab seeläbi vabadust. Tegelikult on toime olnud paljude jaoks täpselt vastupidine - vabadus vähenes, sest oled kogu aeg kättesaadav (jah, ma tean, et neid seadmeid saab välja lülitada, aga enamus ei tea vist?) ja ei suuda ennast tööst välja lülitada.
Muide, teadlased on tõestanud, et kui oled 40-50 e-kirja "üle vaadanud", siis oled oma aju "keemia" selleks päevaks nö kõrgema taseme mõttetegevuse jaoks ruineerinud - Londoni ülikooli teadlased viisid Hewlett-Packard´is läbi uuringu, mille tulemusel järeldasid, et infomaania on mõtte-erksusele kaks korda ohtlikum kui marihuaana suitsetamine - keerulisemata ülesannete lahendamise suutlikkus langes väga oluliselt.
Palju õnne meile :-) - nüüd on meil vähemalt olemas põhjus proovida teha tööd ilma arvutita. Kuidas oleks kui mõtleks ekraani vahtimise asemel? Alustuseks igal hommikul paar tundi?