Müra paneb mõtted teisiti liikuma

kisa
Kas müra ja kõrvalised helid kontoris ärritavad Sind? Võib olla pead õnnelik olemas, arvavad Northwestern University teadlased. Nimelt tegid nad teadusuuringu, mille tulemusel võib esimest korda öelda, et loov mõtlemine ja kõrvaliste helide "välja filtreerimise" võimetus on seotud.

Jah, ajaloost on teada, et kõrvalist müra pidasid väljakannatamatuks nii Darwin, Kafka kui Tšehhov, kuid see pole veel teaduslik tõestus.

Samas on teadlased juba jupp aega olnud veendunud, et loov mõtlemine on seotud teatud liiki ebatüüpilise tähelepanuvõimega, kuid nad ei teadnud, millega täpselt on tegu.

Uuringu autor Darya Zabelina usub, et nende uuring kergitab sellelt saladuselt loori. Nimelt on ta oma uuringu põhjal veendunud, et filtreerimise võimetus tekitab olukorra, kus inimene alateadlikult märkab rohkem väliskeskkonna infot kui need teised, kes oskavad ennast taustamürast "välja lülitada". See omakorda loob nendele võimaluse "ebaolulist" infot fookuses oleva infoga seostada ning sealtkaudu tekivadki unikaalsed kombinatsioonid ehk eristuvad ideed.

Huvitav vastuolu, kas pole? Ühest küljest see müra häirib geeniust (ok, väike liialdus) ning geenius tahab rahulikku keskkonda. Teisest küljest - see "taustainfo" tal just lennukaid ideid tekitab.

Mis me selle teadmisega nüüd peale hakkame? :-)