Muuda ajurünnak tõhusamaks neuroteadlaste soovitusi kasutades

Kas oled kunagi lahkunud ajurünnakult pettununa? Võib-olla olid tige sest tundsid, et see oli ajaraiskamine? Võib olla leidsid, et meeskond keskendus erinevate vanade ideede võrdlemisele, mitte uute otsimisele? Äkki olid pettunud sest, et te ei jõudnud uuele ega eriti inspireerivale ideele?

Ajurünnaku (või mõnes muus formaadis ideede otsimise) eesmärk on lihtne: genereerida ideid, mis võiksid lahendada probleemi, millega parasjagu "maadlete". Kahjuks ei õnnestu alati eesmärki saavutada.

Jagame allpool neuroteadlaste lihtsaid strateegiad ajurünnakutel loovuse suurendadamiseks. 

Nõuanne nr 1: looge harjumus

Mõjuka raamatu "Deep Work" autor, Georgetowni arvutiteadlane Cal Newport, kirjeldab oma harjumust, mida ta kasutab enne keeruka väljakutse kallale asumist. Ta võtab väikese hetke, et valmistada endale teed, paneb muusika mängima ja lõdvestub hetkeks oma lemmiktugitoolis.

tee valmistamine

Sama nõuande andis kuulajatele meie podcastis ka Jaan Aru - sellised kindlad ja korduvad tegevused loovad ajule mustri, mille alusel aju teab, et kohe on vaja pingutama hakata. Kui teete seda piisava sagedusega, hakkab teie aju seostama kognitiivselt nõudlikku tööd selle konkreetse tegevuste jadaga ning tee lõhna tundes ja muusikat kuuldes ütleb aju: "Hei, on aeg tööle asuda!"

Seega, selle asemel et lihtsalt alustada ajurünnakut nagu iga teist koosolekut, alustage seda kindlate tegevustega. Erinevatele meeskonadele sobivad erinevad tegevused - võib-olla viite meeskonna ajurünnakud alati läbi samas erilises kohas (tere tulemast meie stuudiosse)? Või teete enne alustamist kaheminutilise rühmameditatsiooni? Võimalusi on palju, aga olenemata tegevuse sisust, hoidke seda järjepidevana ja tehke seda iga kord.

Nõuanne nr 2: loo koostööd ja luba ka kriitikat

Hiljutine MIT uuring toob välja, et arusaam, et kriitika peaks ajurünnakul olema keelatud, sest vähendab loovust, ei vasta tõele. Konstruktiivne kriitika turvalises keskkonnas soodustab divergentset mõtlemist ehk ideede variatsiooni. 

Kriitika keelamise asemel meenutage ajurünnaku alguses kõigile, et olete väljas ühise asja eest ning teie ajurünnak on turvaline koht igale ideele. Suurepärase tulemuseni jõuate kui püüate üksteise ideid edasi arendada (nõrkuste otsimine on ju osa sellest), mitte kui neid vastandate.

Sellise tausta loomine muudab ka osalejad vastuvõtlikuks sisukale kriitikale - kui meeskonnaliige teab, et töötate koos ning keegi ei püüa ajurünnakut "võita", vaid ideid edasi arendada, siis suhestutakse kriitikasse teisiti, vähem isiklikult.

Sellist firmakultuuri kirjeldab oma raamatus Creativity Inc ka Pixari filmistuudio kaasasutaja Ed Catmull. Pixaris algavad kõik hommikud üsna tavatult - kolleegide ideede kritiseerimisega. Kogunetakse väikeste tiimidena kohvinurkadesse ja antakse tuld :-). 

Pixaris võib iga idee kahtluse alla seada, aga ainult ühel tingimusel - kritiseerijal peab olema täiendus või alternatiivne lahendus. Pixari inimesed ütlevad, et nad üllatuvad ikka ja jälle enda ning kolleegide nutikatest ideedest, mis selle kriitika käigus tekivad. Mõtteviis, et kritiseerida tohib vaid alternatiivi esitamise korral, tõmbab nende sõnul nii käima, et ideed lendavad veel pikalt peale hommikukohvi lõppu ka.

Nõuanne nr 3: liikuge ringi

Jalutuspaus ajurünnakul mitte ei vähenda, vaid suurendab efektiivsust, leiab juba peaaegu 10 aasta tagune Stanfordi uuring. Selle uuringu kohaselt genereerisid õues jalutavad tudengid ajurünnaku käigus 60% parema loovtulemuse kui istudes ajurünnakut teinud tudengid.

jalutamine ja loovus

Muide, tähelepanuväärne avastus oli veel see, et jalutamisest ei ole kasu analüütilisele mõttetööle, näiteks sellisele, kus pead ühe õige vastuseni jõudma.

Nõuanne nr 4: rõhutage küsimuste olulisust

Uudishimu on loovate ideede võti, seega väärtustage oma meeskonnas küsimusi vähemalt sama palju kui vastuseid ja andke aega vastuste otsimiseks. Meeskonnad, kes esitavad endale avatud küsimusi ja võtavad aega nende üle mõtlemiseks, kalduvad looma rohkem uudseid ideid. 

Seega, ärge lõpetage oma järgmine ajurünnakut ainult parima idee valimisega, vaid jätke õhku ka üks oluline avatud lõpuga küsimus, mis innustab osalejate mõtlemist ka pärast koosoleku lõppu. Keskenduge seejuures pigem lihtsatele kui komplekssetele küsimustele ja vältige kõike, mis võiks teie äsja tehtud tööd pisendada. See võiks olla omalaadne lõpetamise harjumus, mis jällegi looks osalejatele neid kasulikke mustreid, millest alguses rääkisime.

Võite minna ka sammu edasi ja paluda igal osalejal lõpetuseks ühe küsimuse "õhku visata". Ärge seejuures liialt muretsege vastuste pärast - need ei peagi sellel hetkel ruumis kõlama. Jätke küsimus(ed) lihtsalt meelde ja võtke need esimese asjana ette järgmise ajurünnaku alguses.

Rohkem saad küsimuste küsimisest lugeda postitusest "7 nõuannet küsimuste küsimise kultuuri loomiseks".

Lõpetuseks

Reet Aus tsitaat

Steven Eppinger MIT Sloan juhtimisprofessor on öelnud, et uudishimu ja loovus toetuvad struktuurile ja süsteemsusele. Taaskord on sama mõtet väljendanud ka meie podcasti külaline - seekord otsi üles episood Reet Ausiga.

Nendele, kes soovivad oma meeskonnas ajurünnakute süsteemsust uuele tasemele viia, panime kokku meie uue koolituse - " Efektiivse ajurünnakujuhi koolitus". See praktiline kahepäevane koolitus on suunatud projektijuhtide ning kesk- ja tippjuhtidele, kes peavad oma töös juhtima ajurünnakuid ning kelle jaoks on oluline, et innovatiivsete ideede loomise protsess oleks efektiivne ja tulemuslik. 

Tutvu uue koolitusega siin