Nopped Ere Koolituste ärikonverentsilt "Kuidas raskustes jalule jääda?"

Modereersin eelmine nädal Ere Koolituste ärikonverentsi "Kuidas raskustes jalule jääda?". Allpool on minu poolt välja nopitud ja kirja pandud nupukesed igalt esinejalt, mis kuidagi olulised tundusid. Mõned on uued ja põnevad, teised jälle vana tarkuse kordamised. Aga ju need siis olid mulle sellel hetkel olulised.

Eestis esimesena suure eraisiku pankroti läbi teinud ja nüüd suures äris tagasi olev Mart Erik soovitas, et kui asjad kisuvad hapuks, siis esmajoones tasu eraisikute kohustused ning jäta võlad pankadele ja teistele institutsioonidele, sest nemad on sellise võimalusega oma riskimarginalide kujundamisel arvestanud. Erik tõi ka välja, et äri alustamisel on osanike kokkuleppes kõige tähtsamad need punktid, kus reguleeritakse selle lõpetamine. Lõpetuseks soovis Mart Erik raskel ajal pidada meeles trashmetal bändi Pantera sõnu:

"Cause yesterday don't mean shit

What's over is over and nothing between
Because tomorrow's the day you have to face
There's no rewinding time
Yesterday don't mean shit..."

Jüri Mõis oli veendunud, et praegu on meil väga head ajad - nii pikka stabiilsust kui meil praegu on olnud alates 2009. aastast, pole meil mitukümmend aastat olnud. Veel parem oleks vaid siis kui valitsused inflatsiooni ei kardaks. "Kui aga rasked ajad tagasi tulevad, siis keskendu ühe aasta likviidsuse tagamisele. Unusta sel perioodil kasum, võid tehase isegi seisma panna," soovitas Mõis. Veel ütles Mõis, et tulevikule mõeldes võiks poliitikud aru saada, et kui ida ja lääne piir on avatud, on Tallinn tähtsal kohal, kui suletud, siis mõttetu perifeeria.

"Üle viie minuti pole mõistlik negatiivset emotsiooni tunda - selle aja jooksul jõuab iga inimene uue olukorraga harjuda ning panna paika järgmised tegevused," ütles Mare Pork. Ta leidis, et just nii me õpimegi ja saame tugevamaks - seega tuleb hankida kriise millest saab õppida! Peamine depressiooni allikas on Porgi väiteks ärevate mõtete lõpuni mitte mõtlemine.

Elar Killumets osutas, et Sul on juhina võimalik sõnastada eesmärke lähtuvalt tulemusorientatsioonist (näiteks: "Teie ülesanne on tagada, et 2016. aasta detsembriks oleks meie ekspordikäive kasvanud 40%") või õppimisorientatsioonist (näiteks "Teie ülesanne on leida ja ellu viia vähemalt kaks täiesti uut äraproovimata strateegiat, et 2016. aasta detsembriks oleks meie ekspordikäive kasvanud 40%"). Teine viis on tulemuslikum, sest suunab nutikam olema

Rääkides vigade vältimisest ütles Janek Mäggi, et tegelikult me ei eksi kunagi - otsustamise hetkel me reeglina ju ei tea, et see otsus on viga. Ta lisas ka, et olukordadest järeldusi tehes ei maksa eeldada, et kui asjad toimuvad ajaliselt üksteise järgi, seal ka põhjuslik seos on - ei õnnestumised ega ebaõnnestumised pruugi olla tahtlike valikute tagajärjed. Kokkuvõtvalt ütles Mäggi, et ainus asi, mis vigu ravib on töö ning töökus, kuid sellega pikaajaliselt tegelemiseks jagub võhma vähestel.

Andrus Loog tõi välja, et meditsiini ajaloos on palju näiteid kus mingil ajahetkel kindel teadmine, mille eest on isegi Nobeli preemia antud, osutub järgmisel hetkel valeks. Seega ei ole olemas teadmist, mida ei peaks proovima ümber lükata - küsi senisest rohkem "Miks?" või kui see tundub liiga agressiivne, siis "Mida Sa selle all mõtled?"

Leev Kuum leidis paneeldiskussioonis kütuseaktsiisi tõstmise ümber toimuvat rahulolematust kommenteerides, et kuskilt oli katteallikaid vaja ju leida ning pigem tundub toimuv olevat mingi vandenõu ning ilmselt oleks ka iga teise katteallika puhul analoogne vastureaktsioon tekkinud. Sama meelt oli ka Janek Mäggi, kes leidis, et kommunikatsiooni poolelt vaadates on aktsiisitõusu kõrval liiga vähe kuulda, mida head selle rahaga teha plaanitakse.

Päeva lõpetas Andrei Korobeinik, kes ütles, et enamus inimesi kipub arvama, et kui edulootus on 30%, siis ei tasu asja ette võtta. Investorina leiab tema, et siis tuleks hoopis kolm korda proovida, sest siis on tõenäosus päris hea! Äriinglid hindavad, et kümnest investeeringust 1-3 on edukad. Edu suurendamiseks investeeritakse ühiselt paljudesse projektidesse. Ja veel - edu saavutamiseks ei pea Sa esimesena turul olema!