PINC filter - töövahend ideede valimiseks

Kõigile teada-tuntud hiirelõks on patenteeritud enam kui 100 aastat tagasi - aastal 1899. Sellest ajast alates on see aga olnud toode, mis on ikka ja jälle leiutaja hingega inimesi köitnud - ainuüksi USA-s on erinevatele hiirelõksu lahendustele väljastatud üle 4400 patendi ning igal aastal lisandub ca 40 uut patenti. Turule on nendest aga toodud vaid ca 24 tükki.

Kas oleks veel vaja uusi hiirelõksuideid? Pigem mitte, eks?

Nii ongi - sageli ei olegi vaja uusi ideid, vaid hoopis paremat heade ideede äratundmise oskust.

Tundub lihtne, aga tegelikult see liiga lihtne ei ole - hea idee peab tavaliselt vastama kahele vastuolulisele tingimusele - olema uudne ja kasulik. Aga uudse idee puhul on meil selle kasulikkust raske hinnata - infot lihtsalt ei ole.

Üks lihtne tehnika, mida võib kasutada ideede läbi töötamiseks on PINC filter:

  • Postiivne (Positives) - asjaolud, mis on selle idee juures postiivsed.

  • Intrigeeriv (Intriguing) - tähelepanuväärsed asjad, mis võivad idee väärtust suurendada.

  • Negatiivne (Negatives) - asjaolud, mis on selle idee juures negatiivsed.

  • Muret tekitavad (Concerning) - tähelepanuväärsed asjad, mis võivad idee väärtust vähendada.

Tehnika kasutamine on lihtne - tuleb joonistada neli "kasti", panna nendele eespool nimetatud pealkirjad ning hakata neid usinalt täitma. Vaidlus, arutamine ning erinevad vaatenurgad tulevad siin vaid kasuks.

Muide, veel mõned faktid heade ideede äratundmise kohta - Kodak leiutas digikaamera juba 1975. aastal, aga ei näinud väärtust, Nokial oli puutetundliku ekraaniga nutitelefoni prototüüp olemas juba aastal 2004, kuid ettevõtte juhid polnud selle perspektiivis kindlad ja panid asja ootele...