Uuring: kritseldamine parandab keskendumisvõimet ja mälu

Kunagi kirjutasime, et segamini laua taga töötavad loovamad inimesed. Nüüd selgub, et kritseldajad suudavad rohkem tähele panna ja meelde jätta kui "korralikud".


Sellisele tulemusele jõudis oma uuringus professor Jackie Andrade (University of Plymouth). Ta tegi 40 osalejaga eksperimendi, mille käigus pidid osalejad kuulama igavat telefonikõnet ning noppima sealt välja nende inimeste nimed, kes tulevad ühele peole. Selguse mõttes olgu ka mainitud, et osalejaid oli enne seda ülesannet sihilikult väsitatud ning nad olid üsna tüdinud.

Eksperdimendi autoreid huvitas, kas osalejad suudavad veelkord end kokku võtta, keskenduda ja selle suhteliselt lihtsa, aga tüütu, ülesande täita.

Selle selgitamiseks jagati inimesed kahte gruppi ning gruppe instrueeriti erinevalt - ühed pidid lihtsalt kuulama ja ülesannet täitma, samal ajal kui teised pidid kuulamise ajal ka väikseid ruudukesi ja ringikesi värvima.

Tulemused olid ootamatud - kritseldajad olid täpsemad ning ootamatus mälutestis suutsid nad ka 29% rohkem infot meelde tuletada kui teise grupi liikmed.

Kuidas nii? See uuring sellele vastust ei anna, aga professor Andrade usub, et kritseldamine aitab vältida mõtete uitama minemist. Kui inimene peab tegema midagi igavat, siis sageli tema mõtte läheb "rändama" - mõni mõtleb õhtustele tegevustele, teine näiteks pooleli jäänud tööle vmt. Autor oletab, et mingi lihtne kõrvaltegevus hoiab ära mõtete uitamise ning seetõttu ongi tulemused paremad.

Niisiis - märkmikud igavale koosolekule kaasa? :-)