Äristrateegia: purjetamise õppetunnid juhile vol.3

purjetamine
Allpool on siis neljas ja viies purjetamisest pärit juhtimisõppetund. Esimest saab lugeda siit, teist siit ning kes kõiki korraga lugeda tahab, saab seda toimetatud kujul teha värskest Directorist (november 2009).

Neljas õppetund - leia oma tee 

Purjetamise täpne analoog äriga - jäljendades ei saa kunagi esimeseks. Äärmiselt suure tõenäosusega ei saa niimoodi ka teiseks. Eessõitja rikub tuule ja füüsikareeglite järgi ei ole võimalik temast mööda sõita.

Tuleb leida oma tee - tuleb minna sinna kus on vähem konkurente, aga edulootused, siiski head või väga head. Tavaliselt on madalike, kaljude jmt juures vähem konkurente tuult segamas. Loomulikult on seal ka risk suurem - kogemus kõneleb, et madaliku, või mis veel hullem üksiku suure veealuse kivi, täpse asukoha saad teada ainult sellele sattudes. Ja see lõppeb üldjuhul paadi lõhkumise, halvimal juhul ka katkestamisega.

Ka uutel turgudel ja/või turuniššides on vähem tegutsejaid, aga ka määramatus on suurem. Nii et arenda enda ja oma meeskonna loovust ja otsi madalike lähedust, kuid väldi nendele sattumist.

Viies õppetund - analüüs on vahend, mitte eesmärk

Ilmateade eksib üpris sageli. On uskumatu milliseks religiooniks on mõnedes ettevõtetes saanud erinevad tarbijaküsitlused, turu-uuringud, tabelid, maatriksid ja "kõverad". Need peaksid olema otsustamise lisainfo, mitte aga ainus (ega ka mitte kõige tähtsam) info otsuse tegemisel. Need on nagu ilmateade, mis ei lähe kaugeltki mitte alati täppi. Pealegi on kõikidel su konkurentidel olemas see sama ilmateade - kui suure eelise see sulle ikka anda saab?

Soovitus: kasuta neid, aga ära unusta oma kogemusi ja intuitsiooni ning valmistu ka vastupidiseks tulemuseks.

Suur oli minu üllatus kui mind peale esimese võistluse võitmist ootamatult vette visati. Ja see üllatus ei olnud positiivne, eriti kui arvestada, et olin peale merelt tulekut oma viimased kuivad riided jõudnud juba selga panna. Kas sul on enda äri jaoks "kuivad riided" alati tagavaraks olemas?