Ideede genereerimise tehnikad: 100 idee meetod ja piknik surnuaias

Ideede kvaliteet ja loovustehnikad

Tead seda tunnet kui oled just enda arvates heale ideele tulnud? Vahet pole kas see tuli sulle üksinduses või ajurünnakul. Tuju läheb ikka heaks ja oled kindel, et lahendus on käes. Tuttav? Mul on sulle halb uudis - enamus meist peavad seda heaks seetõttu, et oma joovastuses me ei näe selle negatiivseid külgi - nagu armunud inimenegi.

Aga selle vastu on rohtu - ideede kvaliteet kasvab hüppeliselt kui kasutad ideede otsimiseks erinevaid loovustehnikaid. Allolevad tehnikad olemegi siia selleks korjanud, et saaksid ideid edasi arendada.

Loovustehnika #1: 100 idee meetod

See tehnika on olemuselt imelihtne, kuigi jah - kasutada seda siiski väga lihtne ei ole:
  • Osta endale märkmik ja pane sinna kirja idee number 1. Kui vaja võid teha juurde jooniseid vmt.
  • Keera järgmine lehekülge ja arenda sellest esimesest ideest uus versioon, piisavalt erinev, et panna see kirja ideena number 2.
  • Seejärel tee sellest teisest ideest edasiarendus, mille saaksid panna kirja kolmandana.
  • Said ilmselt loogikast aru - jätka samal viisil. Peale umbes paarikümne idee kirja panemist saabub punkt kui tundub, et enam ei tule midagi uut ega väärtuslikku. Tegelikult siin alles hakkab huvitavaks minema - selle tehnika iva seisneb iga hinna eest idee edasi arendamises ning seeläbi tavalistest mõtetest läbi murdmises ja piiride laiendamises. See raske koht enamasti markeerib just selle piirini jõudmist. Soovitus on lihtne - jätka nui neljaks seda ideede arendamist kuni saja ideeni.
Vihje: seda ei pea kõike järjest tegema.

Vihje #2: ära jumala eest mõtle ideede headusele, lihtsalt tulista.

Seejärel vali välja 7-10 parimat ja teised unusta ära. Katsu nendest pooled omakorda maha tõmmata. Garanteerin, et 3-5, mis sul alles on, on palju paremad kui esimesed algselt kirja saanud ideed.

Loovustehnika #2: Piknik surnuaias

loovustehnika piknik surnuaias

Kvaliteedijuhtimises räägitakse sageli võrdlusanalüüsist (ingl.k. benchmarking), mis on vahend täiustamaks oma tegevusi, tooteid või teenuseid teiste kogemuste kaudu - analüüsid valdkonna liidrite parimaid praktikaid ja õpid nendest. Samm-sammult asjade paremaks tegemiseks või inspiratsiooniks - miks mitte. Samas, uusi läbimurdelisi ideid nii ei leita, sest tegelete liidri jäljendamisega. Ometigi tasub teistelt õppida ja ideid otsida ning kui seda õigest teha, siis on võimalik ka läbimurdeid leida.

Varem oleme kirjutanud teistest valdkondadest ideede näppamisest (siit leiad vastava tasuta lõuendi). Oma valdkonna sees kasutata ideede genereerimiseks tehnikat nimega Piknik surnuaias.

Ka see on lihtne:
  1. Palu igal tiimiliikmel enne koosolekult tulemist uurida teie valdkonna mõnda suurt ebaõnnestumist.
  2. Koosolekul võtke need ükshaaval ette - esmalt kuulake tutvustust, siis proovige vaadata selle ebaõnnestumise taha ja mõelge miks nii läks. Süsteemsemaks minna soovides võite võtta appi Kalaluu diagrammi.
  3. Seejärel proovige mõelda, mis võiks olla õppetund teile selle toote, teenuse või tegevusviisi osas? Mis võiks olla laiem üldistus?
See ei ole tehnika, kus genereerite suure hulga uudseid ideid, vaid hea vahend valdkonna insight´i (mis selle hea maakeelne vaste oleks?) saamiseks.

Iga selline kohtumine ei pea lõppema konkreetsete ülesannete või kokkulepetega - see hoiab pilgu värske ja mõtte erksa. Idee, mida kasutama hakkate võib tabada selle tulemusel millalgi hoopis hiljem.

Ja mõnikord aitab selline töötamise viis hoopis formuleerida uusi küsimusi, mis hiljem teid kiiremini edasi aitavad.


Me aitame sinu meeskonnal viia läbi ajurünnaku, mis toob tulemuse! Kui arvad, et me saame abiks olla, siis võta ühendust ja räägime.