3 uuringutest pärit teadmist, mis panevad Sinu meeskonna loovuse lendama

Loovus on vastuoluline - seda on korduvalt nimetatud 21. sajandi üheks olulisemaks kompetentsiks (näiteks siin) ning samal ajal peetakse seda ka väga ebamääraseks - loovprotsessi on keeruline mööta ja juhtida ning ideed lihtsalt kuskilt "tulevad". Või siis ei tule.

Kuidas me saaks luua töökeskkonna, kus meeskonnal tekiks senisest rohkem ideid?

Allpool on nopped teadlaste töödest, mis annavad kolm võtit ideede leidmiseks vajaliku keskkonna loomiseks.

Looge ühiseid töiseid eesmärgitamata hetki

dopamiin, lõõgastus ja loovus
Teadlased Allen Braun ja Siyuan Liu otsustasid loovuse uurimiseks ja ebamäärasuse vähendamiseks jälgida vabastiili harrastavate räpparite ajutegevust. Vabastiili räpp oli teadlaste arvates tegevus, mis on sügavalt loominguline ja ka üsna lihtsalt mõõdetav. Nad uskusid, et seda on suhteliselt lihtne jälgida ning see aitab meil mõista, mis toimub inimajus loovprotsessi ajal.

Millised olid tulemused? Lühidalt öeldes avastasid Braun ja Liu, et siis kui oleme loovad, on mõned igapäevaselt aktiivsed ajupiirkonnad täielikult deaktiveeritud, samas kui teised, mida me igapäevases elus ei kasuta, käivituvad: "Räppari aju piirkonnad, mida muidu kasutatakse otsuste tegemiseks, olid vabastiili räpi ajal passiivsed. Ajukoore osa, mis vastutab seoste, konteksti, sündmuste ja emotsionaalsete reaktsioonide eest, oli seevastu äärmiselt aktiivne."

On huvitav, et sarnasele tulemusele jõudis ka Charles Limb John’s Hopkinsi Ülikoolist kui ta uuris improviseerivaid jazzmuusikuid. "Kui jazzmuusikud improviseerivad lülitub nende aju alateadlikult teisele töörežiimile - teadlik enesemonitoorimine ja -tsensuur lülitatakse välja," ütleb Limb.

Täpselt sama oskust vajavad kõik meeskonnad, kelle töö on seotud uudsete ideedega - ainult SUNDIDES ennast lahendusele mõtlema, me mitte ei lülita enesetsensuuri välja, vaid forsseerime seda. Teiste sõnadega - ajurünnaku juurde on vaja tekitada ühiseid jämmimisi ehk ühiseid eesmärgistamata hetki. Ühised pikad lõunad või õhtusöögid või saunasessioonid on näiteks üks võimalus.

Pange dopamiin ideede jaoks tööle - selleks on vaja teha meeldivaid asju

piknik parvsaunal
Teine loovuse koostisosa, mis on samuti väga oluline, on dopamiin ehk õnnehormoon. Alice Flaherty, üks tuntumaid loovust uurivaid neuroteadlasi, ütleb, et inimesi ei saa liigitada loovateks ja mitte loovateks, aga inimesed suudavad oma loovust erinevalt rakendada vastavalt dopamiini aktiivsusele. Teiste sõnadega - ühed oskavad luua hetki, mis käivitavad ideede leidmiseks vajaliku ajukeemia ja teised (veel?) ei oska.

Reegel on lihtne - mida rohkem dopamiini vabaneb, seda loomingulisemad me oleme. Dopamiin vallandub meeldivaid asju tehes, näiteks hea toidu või veini nautimisel, saunas, mõõdukalt sportides või head muusikat kuulates. Nendel naudingu hetkedel muudab dopamiin loovusega seotud ajupiirkonnad aktiivsemaks ja käivitab loomingulisemad mõtterännakud. Suurepäraste ideede tõenäosus on sel juhul palju suurem. Looge neid hetki!

Võtke julgelt pause tähelepanu hajutamiseks

kohvipaus koolitusruumid
Siiski ei tee ka dopamiin meie eest kogu tööd ära - kolmas oluline tegur on aeg-ajalt tähelepanu hajutamine. Harvardi teadlane Shelley H. Carson ütleb: "Kui oled lahenduse otsimisel "kinni jäänud" annab tegevuse katkestus vajaliku fookuse muutuse, mis loob eelduse, et aju laseb lahti ebatõhusast lahendusest, mille külge aju oli ankurdatud."

Ühest küljest võib sellise ankrust lahti laskmisest piisata ka ühest korralikust kohvipausist, teisalt - kui olete terve päeva mõne probleemi üle pikalt ja tõsiselt mõelnud ja arutanud, võib jõematkale minekust saada see, mida teadlased nimetavad teie uute ideede inkubatsiooniperioodiks. Alateadvus on teie ees seisvate probleemide lahendamise nimel väga kõvasti tööd teinud ja nüüd, kui lasete oma meelel rännata, võib see pinnale kerkida ja need ideed teie teadvusesse istutada.

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt võime öelda, et võlukombinatsioon näib olevat järgmine: vähendate lõpptulemuse üle kontrolli ning vältida kogu aeg ainuõige otsuse leidmisele keskendumist. Näpuotsaga tuleb lisada meeldivaid asjade nautimist ja toredaid tegevusi. Päevakavas peaks olema ruumi nii fokusseeritud tööle kui inkubatsiooniperioodidele.

Need olid 3 kõige edukamat viisi loovuse suurendamiseks, mida oleme uuringuid lugedes kõrva taha pannud ning mida oleme ajurünnakustuudio disainimisel arvestanud. Saad neid teadmisi oma meeskonna töökorraldusesse integreerida. Loomulikult võid alati tulla oma ajurünnakuid ka meie juurde tegema. Selleks me selle koha ju loonud olemegi :-).


Me aitame sinu meeskonnal viia läbi ajurünnaku, mis toob tulemuse! Kui arvad, et me saame abiks olla, siis võta ühendust ja räägime.