Kommenteeri

Surevad patsiendid ja tulemuste mõõtmine

Veidi üle 20 aastat tagasi leppisid USA tipphaiglad kokku, et hakkavad avalikustama haigete suremuse määra oma haiglates.

Kavatsused olid üllad - haiglad muutuvad läbipaistvamaks, patsientidel tekib võimalus võrrelda erinevaid haiglaid ja nende poolt pakutavate teenuste kvaliteeti.

Esmapilgul on mõte ju iseenesest loogiline - haigla eesmärk on inimesi ravida, seega on suremuse määr otseselt põhitegevuse kvaliteediga seotud ning annab objektiivse pildi.

Aga seda ainult esmapilgul. Elu on keerulisem. Peagi selgus, et tulemuste parandamiseks hakkasid haiglad hoolega patsiente valima - haigemaid ja riskantsemaid ei võetud vastu ning loobuti keerulisematest operatsioonidest.

Tuleme nüüd tagasi haigla eesmärgi juurde - see oli ravida inimesi - ja vaatame kuhu see konkreetne mõõtmise eksperiment meid viis? Õige - meditsiini üldine kvaliteet halvenes ning need, kes abi kõige enam vajasid "lükati süsteemist välja". 

Loo moraal?

Koolituste ja konsultatsiooniprojektide käigus ideede elluviimiste tegevuskavasid planeerides arutleme sageli kuidas ühte või teist tegevust mõõta ja elluviimist hinnata. Aga mõnikord kiputakse sellest üle libisema või olema pealiskaudsed - "ah-mis-seda-ikka-arutada-see-on-ju-lihtne".

Eks mõnikord ongi lihtne. Aga siiski: alates hetkest kui valime mõõdiku, määrame ära oma liikumise suuna. Ja pahatihti me ei näe valimise hetkel seda suunda veel väga selgelt.

Minu soovitus on lihtne - kui otsustate, et mõõdikuks on x, siis võtke veidi aega ka selleks, et üheskoos seda mõtestada:

  • Millised on tegurid y, z jne millest x koosneb? Haigla puhul näiteks patsiendi haigus, tema seisund haiglasse tulles, arstide võimekus, pakutava ravi kvaliteet, pakutava hoolduse kvaliteet jne.

  • Kuidas me nende teguritega käitume - milliseid tohime muuta ja millised peavad minimaalselt olemasolevale tasemele jääma?

Ja isegi kui see arutelu on triviaalne (enamasti ei ole), siis tagad sellega vähemalt selle, et kordate olulised asjad üle ja ühtlustate meeskonnaliikmete mõtteviisi.

.
P.S. Loo teine moraal - eelnev sobib ka päris hästi põhjendama seda, miks ma arvan, et koolide pingeridade koostamine riigieksamite tulemuste põhjal ei ole tänasel kujul teps mitte hea mõte.

 

Lisa kommentaar

Email again: