9 nõuannet loovate seminariruumide disainimiseks - Loovusaida kogemus

Ruume, olgu see siis kontor, seminariruum, koolitusruum või muu töökeskkond, kiputakse vaatama eelkõige kui kulu. Uuringud on aga näidanud otsest seost ruumide ja produktiivsuse vahel.

Me pole sisearhitektid. Allolev põhineb sellel, mida oleme ajurünnakustuudios katsetanud - oma ruumide sisustamiseks oleme kolanud blogides, lugenud artikleid ja raamatuid, katsetanud, jälginud meie külalisi, neid teraselt kuulanud ning nendelt õppinud. Nüüd tahtsime enda jaoks ära sõnastada põhimõtted, millel meie seminariruumid tuginevad. Ja siis tekkis mõte, et jagaks neid ka teistele - lihtsalt inspiratsiooniks.

1. Loo sotsialiseerumise võimalusi

kohvinurga jutud ja sotsialiseerumine

Loo seminariruumide juurde mingi keskne kogunemiskoht, näiteks mõnus olemine kohvinurgas diivanite või suure lauaga, mille ümber saab koguneda. Juhuslikud inimesed kohtuvad, räägivad, ideed lähevad lendu. See on see kuulus suitsunurga efekt, aga kuna enam inimesed kontoris ei suitseta, siis ütlevad psühholoogid tänapäeval, et see on water cooler effect. Vanakooli juht küsib, et kes siis, kui inimesed omavahel lobisevad, töö ära teeb? Tegelikkus on lihtsam – sellise suhtluse tulemusel produktiivsus hoopis kasvab.

2. Mõtle mööbli funktsionaalsusele ja sellele kuidas mõtted liikuma sundida

seminariruumi mööbel

Sisusta seminariruum nii, et seda on võimalik kergelt muuta - kerge mööbel, diivanitele rattad alla, asjadele mitu funktsiooni ning vajadusel kasuta liigutatavaid vaheseinu. Kui ruum on staatiline, siis jäävad mõtted ka suurema tõenäosusega tuntud radadesse ja raamidesse kinni.

Stanfordi D Schooli raamatust „Make Space” leidsime ja proovisime praktikas järgi, et ergonoomika on küll vajalik kohtades, kus inimesed peavad pikalt ühes asendis töötama - kirjutuslaua taga näiteks, aga koosolekuruumis pole see vajalik, sest mugavasse tooli jäädes inimene tardub ning ka mõtted tarduvad. Kott-toolid ja ebaharilikud istumisalused seevastu ei lase liiga kauaks ühele kohale ja asendisse jääda ning inimene tõuseb ja liigub. Ja mõte läheb ka liikvele.

3. Millised on teie väärtused?

väärtuste juurutamine

Manifesteeri, mille eest te seisate. Mitte imalad ja sisutühjad pikad laused, vaid pange inimkeeli kirja, mis teile korda läheb. Disainige see ja riputage seinale. Suurelt. Meie oma on siin fotol näha.

4. Unusta tavaline päevaplaan ja lähtu sisust

seminari päevaplaan

Unustage (või noh, peaaegu unustage) ranged ajaraamid ning keskenduge eesmärgile. Pole midagi totramat kui koolituse klassikaline ajaplaan - 1,5 tundi koolitus, millele järgneb kohvipaus, millele omakorda järgneb järgmine 1,5 tundi. Tehke tööd siis kui hoog on sees, jooge kohvi siis kui tuleb isu, kui kinni kiilute siis puhake. Pole vist vaja lisada, et see ei kehti ainult koolituste kohta. Praktikas on meil seda lihtne jälgida meie stuudios, aga väljas töötubasid läbi viies peame vahel kompromisse tegema. Elu.

Eesmärgile mõeldes oleme me koolitusgrupi saatnud hommikul hoopis rabamatkale (et senine rutiin ära lõhkuda) ning teinud seejärel sisuliselt tööd pealelõunast hilisõhtuni. Oleme introverdid viinud pruulikotta degusteerimisele (kuidas sa muidu introverdi suhtlema saad?) ning alles siis hakanud ideid genereerima.

Muuseas, teaduslikult on tõestatud, et ka väike uinak keset päeva, tuleb produktiivsusele kasuks.

5. Hoia mõtlemise töövahendid käepärast (ja kasuta neid)

ajurünnaku töövahendid

Töölehed ja lõuendid peaks olema iga kontori ja seminariruumi põhivarustuses nagu on pabertahvel või dataprojektor. Me oleme töölehtede, lõuendite jmt fännid. Kirglikult. Mõelda on mõnus, paljude jaoks on rääkida veel mõnusam. Probleem on selles, et see, kes naudib oma häält, räägib tuntud mõtteid, mis ei vii edasi. Vahel räägib ta ka teemast mööda või takerdub detailidesse. Ka need ei vii geniaalsele lahendusele lähemale. Töölehed aitavad hoida fookust ja sunnivad mõtlema ning ideid otsima ka sealt, kus mugav ei tundu. See ongi väärtus.

markertahvel visualiseerimiseks ja seoste loomiseks

Veel üks võimalus mõtlemisele kaasa aidata - looge nii suured markertahvlid kui võimalik. Suur tööpind aitab kogu seminari või koosoleku töö hoida silme all ning see omakorda aitab luua uusi seoseid. Meil on aidas 8-meetrine klaastahvel - tule proovi! 

6. Kasuta loodust nii palju kui võimalik

looduses viibimine muudab loovamaks

Teaduslikult on tõestatud, et looduses viibimine muudab meid rahulikumaks ja parandab probleemide lahendamise võimet. Kui võimalik minge jalutama või töötage looduses. Kui see ei ole võimalik, siis katsuga vähemalt hea loodusvaatega kontor hankida. Toataimed kontoris ja loomulik valgus on ka abiks. 

7. Kasuta seinu ka peale seminari

lõuendid ja töölehed

Kontoris, koosoleku- või seminariruumis tasub vältida seinakatteid, kuhu ei saa midagi riputada. Kui eespool kirjeldatud töölehed on tuumakate mõtetega täidetud, siis riputage need seintele, mitte ärge peitke kapi taha. Parem las olla kontoris seinal teie enda täidetud töölehed kui kellegi teise loodud kallis kunst. Esiteks on tuumakates ideedest tulenevate muudatuste tegemine ajamahukam kui sa alguses arvasid ning hea on eesmärk silme ees hoida. Teiseks – jube lihtne on kukkuda tagasi teeme-nagu-alati rütmi.

8. Määra ruumide funktsioonid ja muuhulgas loo projektiala

Kasutage erinevate ülesannete jaoks erinevaid ruume – kuskil saab valjult arutada, teises kohas vaikselt mõtiskleda. Ja ka aju saab aru, et uude ruumi sisenedes peab teisele režiimile ennast lülitama. Hoolitse igas ruumis kolme asja eest – selged ruumi kasutamise reeglid ning pistikute ja wifi olemasolu.

Ja veel - tuumakad tööd ei saa ühe korraga valmis. Poolelioleva projekti ajakulu suurendamise ning tulemuslikkuse vähendamise tõhusaim viis on asjade kokku koristamise sund - ruum tuleb ju korda teha, sest järgmne koosolek tuleb peale. Usutav, aga ebapraktiline. Selle vältimiseks ja töö efektiivsemaks korraldamiseks võiks üks nendest ruumidest olla projektiala, kuhu projektimeeskond võib päevadeks oma kola ja paberid laiali jätta.

9. Olge mängulised ja visake nalja

mängustamine

Ideed lähevad käima kui inimesed peavad oma mugavustsoonist veidike välja astuma. Mängulised töövahendid teevad enamus inimeste jaoks just seda - tekitavad alguses veidi võõristust. Väga hea. Nali on ka abiks, sest ajukeemia naljale reageerides ning loovaid lahendusi leides on üks ja sama, seega aitab hea nali õigele lainele saada. 

Meie stuudio on nende mõtete järgi disainitud. Tule tee siin oma järgmine ajurünnak.